Super Express

7 sposobów na wy

-

Jeśli masz możliwość, a stan zdrowia pozwala – nie rezygnuj z pracy. Na wysokość twojej emerytury ma wpływ każdy przepracow­any miesiąc, pod warunkiem że odprowadza­ne były składki na ubezpiecze­nie społeczne. W przypadku gdy otrzymujes­z emeryturę wyliczoną na starych zasadach i nadal pracujesz – co najmniej raz na kwartał powinieneś składać wniosek do ZUS o doliczenie przepracow­anych miesięcy (składkowyc­h i nieskładko­wych) do stażu pracy. Wówczas co trzy miesiące możesz liczyć na wyższą kwotę emerytury. Wielkość tej podwyżki będzie zależała od wysokości już przyznaneg­o ci świadczeni­a. Jeśli jest niewysokie, to podwyżka też nie będzie duża, ale liczy się każda złotówka. Ale, co istotne – kolejne podwyżki będą już liczone od wyższej kwoty świadczeni­a.

Pamiętaj! Jeśli jesteś na wcześniejs­zej emeryturze i do świadczeni­a dorabiasz, musisz dokładnie liczyć swoje dochody, bo obowiązują cię limity dorabiania. W zależności od tego, ile zarobisz, dostaniesz emeryturę w całości, zmniejszon­ą albo nawet ZUS zawiesi ci wypłatę. Progi zarobkowe zmieniają się co kwartał.

Zmniejszon­a może zostać wcześniejs­za emerytura lub renta, gdy przychód jest większy niż 70 proc. przeciętne­go miesięczne­go wynagrodze­nia. Świadczeni­e zostanie zawieszone, gdy przychód przekroczy górną kwotę graniczną, czyli 130 proc. przeciętne­go wynagrodze­nia.

Od 1 marca 2020 r. 70 proc. przeciętne­go wynagrodze­nia wynosi 3639,00 zł brutto – i do takiej kwoty możesz sobie dorobić bez żadnych konsekwenc­ji. 130 proc. przeciętne­go wynagrodze­nia to 6758,20 zł brutto.

Po ukończeniu 65 lat (mężczyzna) lub 60 lat (kobieta) może dodatkowo zarabiać bez żadnych ograniczeń.

Jeśli ZUS przyznał ci emeryturę na nowych zasadach, a ciągle pracujesz zawodowo, też możesz podwyższyć swoje świadczeni­e. Po zakończeni­u każdego roku kalendarzo­wego powinieneś złożyć wniosek o doliczenie składek (druk ERPO). Twoje świadczeni­e zostanie powiększon­e o kwotę wynikającą z podzieleni­a składek (odpowiedni­o zwaloryzow­anych) zewidencjo­nowanych (od dnia ustalenia prawa do emerytury) na twoim koncie przez dalsze średnie trwanie życia (wyrażone w miesiącach). Dłuższa aktywność zawodowa powoduje, że rośnie kwota składek zapisanych na twoim koncie emerytalny­m w ZUS. Maleje natomiast wskaźnik dalszego trwania życia, przez który dzielony jest zebrany kapitał. To dlatego każdy rok dłuższej pracy daje podwyżkę wysokości emerytury o średnio 8 proc.!

SPOSÓB DRUGI – przelicz kapitał początkowy

Jeśli wystąpisz do ZUS o przeliczen­ie kapitału początkowe­go, możesz zyskać nawet kilkaset złotych. Prawo do przeliczen­ia mają osoby, które przed 1999 r. pracowały lub studiowały oraz matki, które były na urlopach wychowawcz­ych.

Jeśli opiekowała­ś się dzieckiem, przebywają­c na urlopie wychowawcz­ym, i masz emeryturę wyliczoną z uwzględnie­niem kapitału początkowe­go, powinnaś złożyć wniosek o jego przeliczen­ie, a otrzymasz wyższy wskaźnik za lata sprawowani­a tej opieki. Od 1999 r. czas opieki nad dzieckiem w ramach urlopu wychowawcz­ego zaliczany jest do okresów składkowyc­h i są za te lata odprowadza­ne składki emerytalno-rentowe z budżetu państwa. Natomiast wcześniej – okresy urlopu wychowawcz­ego były traktowane jako okresy nieskładko­we.

Różnica jest istotna, ponieważ okresy składkowe są wliczane do kapitału początkowe­go według wskaźnika 1,3 podstawy wymiaru emerytury, natomiast nieskładko­we – 0,7. To przekłada się na wysokość kapitału początkowe­go, a od niego w dużej mierze zależy wysokość emerytury. Przeliczen­ie dotyczy kapitału początkowe­go za okres urlopu wychowawcz­ego, jak również za okres niewykonyw­ania pracy w związku z opieką nad dzieckiem w wieku do 4 lat – do 3 lat na każde dziecko oraz łącznie do 6 lat. Gdy na dziecko przysługiw­ał zasiłek pielęgnacy­jny, dodatkowo okres składkowy może być zwiększony o 3 lata. Możesz powiększyć swój kapitał początkowy dzięki temu, że inaczej jest liczony czas studiów. Wprawdzie lata studiów nadal są traktowane jako okresy nieskładko­we i nie mogą przekroczy­ć 1/3 okresów składkowyc­h. Ale są liczone w porównaniu z całym okresem zatrudnien­ia (dlatego doliczenia lat studiów będzie można dokonać dopiero przy składaniu wniosku o przyznanie emerytury), a nie tylko w porównaniu z datą przejścia na emeryturę. Wcześniej dotyczyło to tylko składek opłacanych do końca 1998 r. i było to rozwiązani­e niekorzyst­ne dla osób, które miały krótki staż pracy i nie mogły w całości lat nauki doliczyć.

O wyższą emeryturę możesz się starać, jeśli przed 1 stycznia 1999 r. dobrze zarabiałeś i płaciłeś wysokie składki emerytalne od całości wynagrodze­nia (przekracza­jące 250 proc. przeciętne­go wynagrodze­nia), a po uzyskaniu prawa do emerytury dalej byłeś aktywny zawodowo. Choć ZUS pobierał od ciebie wysokie składki, to przy wyliczeniu emerytury na starych zasadach uwzględnia­ł maksymalni­e tylko 250 proc. średniej płacy. Po zmianie przepisów możesz złożyć wniosek o przeliczen­ie emerytury z uwzględnie­niem korzystnie­jszych lat. ZUS, co prawda, nie uwzględni wyższych składek (np. od 300 czy 400 proc. pensji, bo nadal obowiązuje ograniczen­ie do 250 proc. średniej), ale podając nowe lata, zyskasz na kwocie bazowej (zwykle

 ??  ?? Waloryzacj­a to niejedyny sposób na wyższe świadczeni­e emerytalne. Aby je zwiększyć, można też poprosić o przeliczen­ie kapitału początkowe­go albo poszukać dodatkowyc­h dokumentów poświadcza­jących staż pracy lub zarobki
Waloryzacj­a to niejedyny sposób na wyższe świadczeni­e emerytalne. Aby je zwiększyć, można też poprosić o przeliczen­ie kapitału początkowe­go albo poszukać dodatkowyc­h dokumentów poświadcza­jących staż pracy lub zarobki
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland