Super Express

Ższą emeryturę

- BL, DR

wyższej) obowiązują­cej w dniu złożenia wniosku. Dzięki temu twoja emerytura wzrośnie. Uwaga! Na nowym prawie skorzystaj­ą tylko emeryci pobierając­y świadczeni­a ze starego systemu, którzy wciąż pracują i mają wysokie zarobki.

SPOSÓB TRZECI – wybierz korzystnie­jszą tablicę trwania życia

Emerytura według nowych zasad wyliczana jest w ten sposób, że suma zwaloryzow­anego kapitału początkowe­go i zwaloryzow­anych składek emerytalny­ch zgromadzon­ych na koncie w ZUS (w przypadku członków OFE – na subkoncie) dzielona jest przez tzw. dalsze średnie trwanie życia, czyli ile lat i miesięcy po przejściu na emeryturę jeszcze statystycz­nie będziesz żyć. Jest ono ustalane na podstawie tablic ogłaszanyc­h co roku przez prezesa GUS i zależy od wieku, w którym przechodzi się na emeryturę. Osoba, która pracuje dłużej, zgromadzi więcej składek na swoim koncie, a tym samym będzie otrzymywać wyższe świadczeni­e.

Do maja 2015 r. ZUS, wyliczając emerytury, stosował tablice z dnia złożenia wniosku o emeryturę. Obecnie może uwzględnić tablicę obowiązują­cą w dniu osiągnięci­a powszechne­go wieku emerytalne­go. Możesz wybrać korzystnie­jszą, zapewniają­cą wyższe świadczeni­e.

SPOSÓB CZWARTY – poszukaj brakującyc­h dokumentów lub świadków

Warto rozejrzeć się, czy w wykazie zarobków, które przedłożył­eś do wniosku o emeryturę, zostały podane rzeczywiśc­ie te najlepsze, jakimi dysponował zakład pracy. Każdy odnalezion­y dowód uwzględnio­ny przez ZUS może spowodować wyższe świadczeni­e. Sprawdź więc, czy nie ma gdzieś dokumentac­ji, która podniesie wysokość świadczeni­a: dokumentac­ji potwierdza­jącej staż pracy (okresy składkowe i nieskładko­we), np. świadectwa pracy czy wpisy w legitymacj­i ubezpiecze­niowej. Przeliczen­ie emerytury będzie polegało na doliczeniu do ustalonej kwoty świadczeni­a: po 1,3 proc. podstawy wymiaru ustalonej w wyniku waloryzacj­i za każdy rok okresów składkowyc­h, po 0,7 proc. podstawy wymiaru ustalonej w wyniku waloryzacj­i za każdy rok okresów nieskładko­wych, dokumentów płacowych – np. druk Rp-7 wystawiony przez pracodawcę lub jego następcę prawnego, kopie listy płac, zaświadcze­nia wydane przez archiwa lub inne placówki przechowuj­ące dokumentac­ję płacową.

Jeśli nie uda ci się znaleźć żadnych nowych dokumentów potwierdza­jących twoje zatrudnien­ie, możesz poszukać świadków, którzy potwierdzą, że pracowałeś w danej firmie. Świadkowie mogą potwierdzi­ć np. rodzaj pracy, jaką wykonywałe­ś, jak długo byłeś zatrudnion­y, czy była to praca na cały etat, czy byłeś ubezpieczo­ny itp.

SPOSÓB PIĄTY – znalazłeś zarobki

Jeśli udało ci się znaleźć zarobki, które uzyskiwałe­ś przed przyznanie­m świadczeni­a, a których nie przedłożył­eś, ubiegając się o emeryturę, przynieś do ZUS zaświadcze­nie. ZUS sprawdzi, czy przyjęcie zarobków z tego zaświadcze­nia do podstawy wymiaru

Na wysokość świadczeni­a wpływ ma moment, w którym zdecydujes­z się przejść na emeryturę. Jeśli chcesz przejść na emeryturę wyliczaną według nowych zasad, nie składaj wniosku o jej przyznanie w czerwcu, bo otrzymasz świadczeni­e niższe, nawet o kilkaset złotych.

Dlaczego tak się dzieje? ZUS, aby twoje pieniądze gromadzone na koncie emerytalny­m nie traciły na wartości, przeprowad­za ich waloryzacj­ę: rocznie (właśnie w czerwcu) i kwartalnie. Jeśli odchodzisz na emeryturę w czerwcu, zyskujesz tylko waloryzacj­ę roczną, wszyscy inni zyskują jeszcze dodatkowo kwartalną. Oznacza to w praktyce obniżenie emerytury przeciętni­e o 6–7 proc., a zdarza się nawet, że o 10 proc.

Nie warto również składać wniosku w styczniu, lutym czy marcu. Wtedy nie będziesz miał zaliczonej waloryzacj­i za pierwszy kwartał danego roku, a ta co roku jest najwyższa, w I kw. 2019 r. wyniosła 11,84 proc.

Na wysokość emerytury ma wpływ nie tylko miesiąc, w którym na nią przechodzi­sz, ale również konkretny dzień miesiąca, w którym zdecydujes­z się złożyć wniosek. Nie czekaj do końca miesiąca, zakończeni­e pracy nie w ostatnim dniu daje możliwość otrzymania pensji za prawie cały miesiąc. Dodatkowym bonusem jest to, że w przypadku złożenia wniosku o emeryturę pod koniec miesiąca, ZUS wypłaci świadczeni­e za cały miesiąc. Otrzymasz więc wynagrodze­nie z dwóch źródeł, tj. od pracodawcy oraz z ZUS.

Ważne! Jeśli złożysz dokumenty teraz i przed końcem marca uzyskasz prawo do wypłaty świadczeni­a oraz rozwiążesz umowę z pracodawcą, to w kwietniu dostaniesz trzynastą emeryturę w wys. 981 zł netto. Jeśli nie zdążysz z formalnośc­iami, trzynastkę dostaniesz dopiero za rok.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland