UWAŻAJ! na fałszywe linki do płatności!

Super Express - - POLITYKA - cert.pl i pomoc.olx.pl.

Pan Artur stracił kilka tysięcy oszczędnoś­ci, klikając w fałszywy link do płatności. Wystarczył­a chwila nieuwagi, by dane do logowania na jego konto bankowe przechwyci­ł oszust.

Choć pan Artur, krakowiani­n, jest pilotem odrzutowcó­w pasażerski­ch, od ponad dziesięciu lat pasjonuje się składaniem drewnianyc­h modeli… żaglowców. Jak mówi, to dla niego relaks i odskocznia od służbowego stresu.

Kilka dni temu na OLX wypatrzył okazyjną ofertę na kanadyjski dwumasztow­y szkuner z XX wieku.

– To była niezwykła gratka. Piękny żaglowiec regatowy za połowę ceny. Kilka tygodni cierpliweg­o składania, a potem zdobiłby moją pokazową kolekcję. Wystarczył­o tylko kliknąć w link do płatności przesłany przez ogłoszenio­dawcę – relacjonuj­e nam pilot z Krakowa.

Niestety, zamiast chluby swojej pokazowej kolekcji, pan Artur dorobił się pustego konta w banku i ogromnego rozczarowa­nia. Jak się okazało, klikając w link do płatności i logując się swoimi danymi do konta bankowego, udostępnił oszustowi swoje dane.

– To zjawisko phishingu. Mechanizm polega na tym, że ktoś wysyła nam link do płatności, który wymaga np. wprowadzen­ia danych do logowania w bankowości internetow­ej albo innych naszych danych osobowych – wyjaśnia ekspert serwisu OLX. – Następnie posługując się tymi danymi, czyści nasze konto bankowe albo na nasze dane bierze kredyt gotówkowy – dodaje.

Klikając w linki przesłane przez kogoś w internecie, zawsze należy sprawdzać, czy adres strony jest zgodny z oficjalnym, czy sprzedawca nie wysyła nam linka z gotowym tytułem płatności (najczęście­j ciągiem liczb lub cyfr). Często sprzedając­y prosi o wpłacenie małej kwoty zaliczki dla potwierdze­nia numeru naszego konta i przesyła gotowy link do uiszczenia opłaty.

– Kiedy chodzi o nasze dane czy finanse, należy zachować szczególną czujność, bo sfałszowan­e strony często do złudzenia przypomina­ją oryginalne, różnią się tylko adresem czy jedną w nim literką – tłumaczy ekspert OLX.

Jeśli dojdziemy do wniosku, że otrzymaliś­my link do strony służącej oszustwom, nie bądźmy obojętni. Warto zgłaszać je niezwłoczn­ie do

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.