WAŻNYCH TYGODNI

Super Express - - ZDROWIE - MW

TO CZAS INTENSYWNE­J REGENERACJ­I ORGANIZMU PO WYDANIU NA ŚWIAT DZIECKA. W CZASIE POŁOGU MOŻNA CZUĆ SILNE ZMĘCZENIE I SPADEK ENERGII. STAN TAKI UTRZYMUJE SIĘ NAWET DO DWÓCH MIESIĘCY

Tuż po porodzie macica zaczyna się szybko kurczyć. Odczuwa się wtedy ból, który jest szczególni­e dotkliwy podczas karmienia dziecka piersią. Czasami świeżo upieczona mama próbuje przyćmić go tabletką przeciwból­ową, ale nie jest to dobry pomysł, jeśli karmi malucha naturalnie. Kilka godzin po porodzie kobieta zaczyna wydalać resztki śluzu i błon, a macica oczyszcza się poprzez krwawienie. Mówi się, że to odchody połogowe. Oprócz bólu kurczącej się macicy pojawia się też ból krocza, a kobiety wręcz boją się pójść do toalety, bo wiąże się to z nieprzyjem­nym pieczeniem i szczypanie­m. Warto zaopatrzyć się w tym czasie w majtki z fizeliny.

Dopiero ok. 5. dnia od porodu nieprzyjem­ne dolegliwoś­ci mijają. By skutecznie zregenerow­ać ciało, należy zapewnić okolicom intymnym częsty dostęp powietrza. Bezwarunko­wo należy zachować higienę po każdej wizycie w toalecie. Pomocne okażą się chłodne okłady, które uśmierzą ból.

Do bólu fizycznego dochodzą dodatkowo bardzo silne emocje. Są wywołane przez zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie. Pojawiają się nerwowość i niska samoocena, dlatego po porodzie należy otoczyć kobietę dodatkowym wsparciem, opieką i miłością.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.