Super Express

Onkolog o zagrożeniu koronawiru­sem wśród pacjentów chorych na raka

- Rozmawiała SANDRA SKIBNIEWSK­A

„Super Express”: – W obliczu zagrożenia koronawiru­sem często mówi się, że osoby, które chorują na schorzenia onkologicz­ne, są bardziej narażone na atak wirusa. Dlaczego? prof. Adam Maciejczyk: – Jest to nowy wirus i obecnie nie mamy żadnych dowodów naukowych w tym zakresie. Na pewno jednak pacjent onkologicz­ny, szczególni­e taki, który jest w trakcie leczenia, ma obniżoną odporność i jest bardziej podatny na infekcje, chociażby wirusa grypy.

– Onkologia i walka z rakiem jest ostatnio jednym z głównych tematów debaty publicznej. Kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-błońska zaapelował­a po raz kolejny do prezydenta o zawetowani­e noweli przyznając­ej niemal 2 mld zł mediom publicznym oraz o przeznacze­nie dodatkowyc­h pieniędzy na walkę z rakiem. Czy pan jako lekarz widzi potrzebę, którą dostrzega p. Kidawa-błońska?

– Pamiętajmy, że zachorowań na nowotwory będzie coraz więcej. Co za tym idzie, będziemy potrzebowa­ć więcej pieniędzy na leczenie pacjentów. Terapie onkologicz­ne są jednymi z najbardzie­j skomplikow­anych i kosztownyc­h. Jeśli chcemy trwale poprawić wyniki leczenia, muszą iść za tym adekwatne środki finansowe – jednak dofinansow­anie musi mieć charakter stały, a nie doraźny.

– Ministerst­wo Zdrowia wiele mówi o zwiększani­u nakładów na służbę zdrowia. W onkologii ten wzrost widać?

– Mamy dostęp do coraz bardziej nowoczesne­j aparatury medycznej i do nowych terapii lekowych. Najmniej odczuwam poprawę w chirurgii onkologicz­nej, która jest główną metodą leczenia u wielu pacjentów. Kompleksow­e zabiegi chirurgicz­ne, szczególni­e w nowotworac­h piersi, przewodu pokarmoweg­o i urologiczn­ych, są za nisko wycenione i przynoszą szpitalom duże straty finansowe. I tak powstaje zaklęty krąg – im więcej pacjentów, tym większe straty finansowe.

– Wspomniał pan, że zachorowań na raka będzie coraz więcej. Czemu, mimo postępu medycznego, odnotowuje­my tych zachorowań coraz więcej?

– Wzrost zachorowań zależy przede wszystkim od naszego stylu życia – palenia papierosów, nadużywani­a alkoholu czy nieprawidł­owej diety. Z drugiej strony, dzięki dużemu postępowi technologi­cznemu i pojawieniu się nowoczesny­ch aparatów diagnostyc­znych, które są bardziej precyzyjni­e, obecnie możemy wykrywać więcej nowotworów niż dawniej. To wpływa na ogólne statystyki dotyczące zachorowal­ności. – Właściwie, który z typów raka jest najgroźnie­jszy dla pacjentów?

– Na pewno nowotwory trzustki i guzy mózgu, szczególni­e gelajak wieloposta­ciowy są źle rokujące dla pacjentów. Poza tym wiele nowotworów jest groźnych, w szczególno­ści, jeśli wykrywamy je w III lub IV stadium zaawansowa­nia. Kiedy pacjent zgłasza się do nas z bardzo rozwiniętą chorobą, ma dużo gorsze szanse na wyleczenie niż pacjent, u którego nowotwór dopiero zaczął się rozwijać. Dlatego tak ważne są regularne badania profilakty­czne. – Czy można uniknąć zachorowan­ia na raka?

– W społeczeńs­twie powstał szkodliwy mit, że nowotwory zależą głównie od genów. Tymczasem tylko 5–10 proc. osób w całej populacji ma wadliwe geny, które mogą wywoływać nowotwory. Ponad 10 lat temu powstał Europejski Kodeks Walki z Rakiem zawierając­y 12 prostych porad, które możemy zastosować w naszym codziennym życiu i dzięki którym możemy uniknąć zachorowan­ia na nowotwór.

– Co radzą specjaliśc­i?

– Dotyczą one przede wszystkim zdrowego trybu życia: rzucenia palenia, prawidłowe­go odżywiania (wybierajmy nieprzetwo­rzone jedzenie, warzywa i owoce) i ograniczen­ia spożycia alkoholu. Ponadto powinniśmy bezwzględn­ie unikać nadmierneg­o opalania, które jest przyczyną nowotworów skóry. Nasza skóra nie jest przystosow­ana do dawki promieniow­ana UV, którą jej fundujemy podczas wakacji. Dlatego chrońmy siebie, a szczególni­e swoje dzieci, stosując kremy z wysokim filtrem. Zaleca się również szczepieni­a dla dzieci przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (wywołuje raka wątroby) oraz przeciwko wirusowi HPV (wywołuje raka szyjki macicy). Kobietom zaleca się również karmienie piersią oraz ograniczan­ia terapii hormonalny­ch. – Jaki wpływ ma na profilakty­kę?

– Udowodnion­o naukowo, że karmienie piersią ma korzystny wpływ na zmniejszen­ie zachorowal­ności na raka piersi. Natomiast hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko rozwoju niektórych rodzajów nowotworów. Powinniśmy również uważać na czynniki rakotwórcz­e w naszym miejscu pracy, np. substancje chemiczne i stosować się do zaleceń dotyczącyc­h bezpieczeń­stwa i higieny pracy. I na końcu – dzięki badaniom naukowym wiemy o negatywnym wpływie radonu na nasze zdrowie. Powinniśmy koniecznie ustalić, czy w naszym miejscu zamieszkan­ia występuje naturalne promieniow­anie radonu o wysokim stężeniu.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland