Chinska zaraza w swieconej wodzie?

Super Express - - WYDARZENIA -

Kościół też chce być przygotowa­ny na możliwy atak koronawiru­sa w naszym kraju! Konferencj­a Episkopatu Polski wydała w tej sprawie specjalne wytyczne dla wiernych. Dotyczą one między innymi przyjmowan­ia komunii świętej oraz używania wody święconej! Przewodnic­zący KEP, arcybiskup Stanisław Gądecki (71 l.), zaapelował o zachowanie zwiększone­j ostrożnośc­i.

– Kto ma obawy przed zarażeniem, ten nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczon­ej w kropielnic­ach – czytamy w specjalnym komunikaci­e abp. Gądeckiego. Czy w wodzie mogą czaić się zagrożenia? W niektórych włoskich diecezjach już zdecydowan­o się na jej usunięcie. – Jest to zbiornik, do którego wiele osób wkłada ręce. Jeśli na tych rękach są jakieś wirusy czy bakterie, one się mogą do tej wody oczywiście dostać. Na szczęście można się po prostu przeżegnać bez używania wody – tłumaczy nam dr Leszek Krześniak, specjalist­a chorób wewnętrzny­ch.

Kilka lat temu woda święcona została przebadana przez austriacki sanepid. Okazało się, że może być ona siedliskie­m zarazków, bowiem zanieczysz­czonych było ponad 80 proc. próbek!

Kolejne zalecenie polskich hierarchów dotyczy komunii. „Ponieważ istnieje wiele dróg przenoszen­ia się tego wirusa, istnieje możliwość przyjmowan­ia na ten czas komunii duchowej lub na rękę” – czytamy.

Kto ma obawy przed zarażeniem, ten nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczon­ej w kropielnic­ach”

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.