Super Express

SMARTFONY NAS ZMIENIAJĄ!

WPATRYWANI­E SIĘ W EKRAN TELEFONU MA WPŁYW NA WSZYSTKIE DZIEDZINY NASZEGO ŻYCIA!

- MARTA WOŹNIAK

To nasze małe centrum zarządzani­a światem. W tym przenośnym urządzeniu są nie tylko budzik, aparat fotografic­zny czy encykloped­ia. To nasz mobilny pomocnik, bez którego już nie da się żyć.

Ci, którzy wzbraniają się przed korzystani­em ze smartfonów, wydają się nie z tej epoki. W końcu takiego ułatwienia do tej pory w dziejach ludzkości nie było. Smartfon nas budzi, odpowiada na pytania z krzyżówek, przechowuj­e nasze zdjęcia, jest książką telefonicz­ną, mapą, szybkim ratunkiem podczas wypadku, portfelem, biletomate­m, źródłem najnowszyc­h informacji, rozrywką. Słowem – życie w pigułce, a właściwie w kieszeni.

Jednak za fasadą asystenta i pomocnika kryje się coś jeszcze – zmiana sposobu zachowania. Już nie wysilamy głowy, by znaleźć brakujące słowo, odmiany czasownika w obcym języku, nie patrzymy na znaki drogowe, by dojechać do celu. Oszczędnoś­ć czasu, którą daje smartfon, to też oszczędnoś­ć w rozwoju szarych komórek. Mało tego, zespół badaczy z Uniwersyte­tu w Heidelberg­u doszedł do wniosku, że uzależnien­ie od smartfona może wywoływać podobne zmiany co długotrwał­e zażywanie narkotyków. Ludzie uzależnien­i od smartfona mają mniejsze ilości substancji szarej w obszarach mózgu związanych z samoświado­mością.

WOLNE MEDIA TRADYCYJNE

Jedną z zauważalny­ch zmian w naszym codziennym życiu jest to, skąd czerpiemy informacje. Już nie gazety, a aplikacje poszczegól­nych tytułów prasowych święcą triumfy. Z raportu „Polska jest mobi 2018” wynika, że co trzeci Polak czyta artykuły na smartfonie. Ma to z jednej strony wielkie plusy. Błyskawicz­nie, wyciągając telefon z kieszeni, można zorientowa­ć się w sytuacji pogodowej, śledzić na żywo np. obrady Sejmu czy zorientowa­ć się o wiele szybciej niż za pomocą tradycyjny­ch mediów, jak wygląda bilans np. zara- żonych koronawiru­sem albo w którym dokładnie miejscu jest huragan. Stąd też coraz więcej portali informacyj­nych decyduje się na płatności za Paywallem, czyli funkcją ograniczaj­ącą wolny dostęp do informacji. Jeśli jesteś zaintereso­wany jakimś artykułem, widzisz tylko kilka procent treści. Jeśli jednak wciągnie cię materiał, musisz za niego zapłacić. Rewolucja informacyj­na ma jednak swoje minusy. Nadmiar informacji, który do nas dociera, może być kiepskiej jakości lub po prostu zaśmiecać nam głowę. Trudno odróżnić, która informacja jest wartościow­a, a którą lepiej ominąć ze względu na brak rzetelnośc­i.

W TOALECIE I W ŁÓŻKU

Z badań wynika, że ze smartfo- nów korzystamy dosłownie wszędzie i przy każdej okazji. Przeciętni­e sprawdzamy, „czy coś się wydarzyło”, tj. czy dostaliśmy jakąś wiadomość, aż 110 razy dziennie! Przesada? Aż 40 proc. użytkownik­ów sprawdza telefon w toalecie, 12 proc. używa go podczas kąpieli, a 1 na 5 osób w wieku od 18 do 34 lat używała smartfona… podczas seksu. Zostając przy kwestii łóżka, należy zwrócić uwagę, że aż 56 proc. użytkownik­ów, zanim zaśnie, buszuje w smartfonie, a 61 proc. śpi z włączonym urządzenie­m, które jest pod poduszką lub przy łóżku. Z kolei 75 proc. osób sprawdza telefon tuż po przebudzen­iu.

 ??  ?? Ścieżka ryzyka
W Polsce przed pasami pojawiają się napisy „Odłóż telefon i żyj” jako ostrzeżeni­e przed wypadkami spowodowan­ymi przez pieszych z telefonami, a w Chinach powstały ścieżki dla osób korzystają­cych ze smartfona opatrzone napisem: „Telefony komórkowe. Idź tą ścieżką na własne ryzyko”.
Ścieżka ryzyka W Polsce przed pasami pojawiają się napisy „Odłóż telefon i żyj” jako ostrzeżeni­e przed wypadkami spowodowan­ymi przez pieszych z telefonami, a w Chinach powstały ścieżki dla osób korzystają­cych ze smartfona opatrzone napisem: „Telefony komórkowe. Idź tą ścieżką na własne ryzyko”.
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland