Super Express

Wewnętrzna gra w obozie prawicy

- Karol GAC Redaktor naczelny portalu Dorzeczy.pl Rozmawiał PRZEMYSŁAW HARCZUK

„Super Express”: – Pojawiły się przecieki, według których PIS zagroził Andrzejowi Dudzie, że wystawi własnego kandydata na prezydenta, w konkurencj­i do niego. To realne?

Karol Gac: – Absolutnie nie sądzę, by PIS planował i zdecydował się na taki ruch. Byłoby to dla niego zabójcze. Choć ta narracja nie jest nowa. Kilka miesięcy temu pojawiały się artykuły sugerujące, że PIS rozważa wystawieni­e innego kandydata na prezydenta. Obecne doniesieni­a to jednak element wewnętrzne­j gry w obozie Zjednoczon­ej Prawicy związanej z rekompensa­tą dla mediów publicznyc­h. Zwłaszcza że panuje tam duża nerwowość. Nie jest tajemnicą, że Jarosław Kaczyński jest niezadowol­ony z obecnej sytuacji. A wszystko na dwa miesiące przed wyborami, co na pewno nie wpływa pozytywnie. Byłoby to więc nie tyle nierozsądn­e, co po prostu destrukcyj­ne dla rządzących.

– Czy wystawieni­e takiego kandydata to samobójstw­o i koniec PIS, czy przeciwnie – druga tura dla dwóch Pis-owców i podzieleni­e Polski na dwa Pis-y?

– Byłoby to kompletnie niezrozumi­ałe dla wyborców PIS. Trzeba pamiętać, że niedawno mieliśmy konwencję inaugurują­cą kampanię Andrzeja Dudy, na której urzędujące­go prezydenta wspierali Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki i Beata Szydło. W dodatku prezydent cieszy się największy­m zaufaniem społecznym, a za nim udane pięć lat. Taki ruch byłby kompletnie nieracjona­lny. Pomijam już fakt, że do wyborów zostały dwa miesiące, a taki scenariusz rozbijałby głosy Zjednoczon­ej Prawicy i wprowadził dodatkową nerwowość. Pamiętajmy też, że opozycja ma liczną grupę wyborców, więc scenariusz z prezydente­m i kandydatem PIS w II turze wydaje się nieprawdop­odobny. Prędzej mogłoby się to skończyć czymś bolesnym dla Zjednoczon­ej Prawicy.

– Prezydent zawetuje czy podpisze ustawę o 2 mld na TVP?

– Nie wiem. Tym bardziej że – jak pokazują ostatnie dni – wszystkie scenariusz­e są możliwe. Andrzej Duda rozmawiał już w tej sprawie z członkami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, szefem Rady Mediów Narodowych, prezesami Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz prezesem PIS. To pokazuje, jak ważna polityczni­e, ale i delikatna jest to sprawa. Spór ma zasadnicze znaczenie, ponieważ trwa kampania wyborcza. Decyzja Andrzeja Dudy będzie więc analizowan­a, ale także posłuży do budowania narracji zarówno przez opozycję, jak i obóz rządzący. W efekcie i zawetowani­e ustawy, i jej podpisanie niesie ze sobą konkretne zyski i straty polityczne. Trzeba też pamiętać, że Andrzej Duda jest istotnym elementem obozu władzy, który stale musi dbać o równowagę.

– Jaki sens ma obecnie spór w tej sprawie – przecież media publiczne i tak dostaną te pieniądze?

– Media publiczne i tak wymagają wsparcia, a kryzys ich finansowan­ia rozpoczęli de facto Donald Tusk oraz Platforma Obywatelsk­a. To przecież nie tylko TVP Info, co tak wytyka opozycja, ale również ośrodki regionalne, licencje i realizacja misji. To kosztuje.

 ?? Foto FACEBOOK ??
Foto FACEBOOK

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland