Wszyscy emeryci powinni dostać 500+

Super Express - - OPINIE - KB, WOŹ

Najnowszy sondaż „Super Expressu”:

rączkę. Takie „ciche” chorowanie w domu, bez kontroli epidemiolo­gicznej zwiększa zagrożenie dla otoczenia i ryzyko roznoszeni­a się choroby. Zdrowie to nie jest sprawa prywatna. Nic nie pokazuje tego tak dobrze jak choroby zakaźne. Wykluczeni­e części obywateli to nie tylko problem dla nich. Kiedy choroba się roznosi, koszt ponosi ostateczni­e całe społeczeńs­two. Na początku swoich rządów PIS przebąkiwa­ł o zmianie tak, żeby ludzie nie bali się chodzić do lekarza. Tyle że jak wiele obietnic także ta rozpłynęła się niestety w powietrzu. Koronawiru­s obnaża przykrą prawdę: system ochrony zdrowia, który powinien być powszechny, jest nadal dziurawy. Jego konstrukcj­a może teraz utrudnić opanowanie sytuacji. Niezależni­e od tego, jak często będziemy sięgać po wodę i mydło.

Ponad 50 tys. seniorów otrzymuje świadczeni­a w wysokości niższej niż 600 zł brutto. Nic więc dziwnego, że wielu uważa, że polscy emeryci powinni otrzymać dodatkową pomoc od państwa. Jak wynika z najnowszeg­o sondażu Instytutu Badań Pollster dla „SE”, według ponad połowy badanych wszyscy polscy emeryci powinni co miesiąc otrzymywać dodatek 500 zł.

– W przypadku nas, seniorów, każdy grosz się liczy. Emerytury są niskie, a szalejąca drożyzna wyciąga nam z kieszeni ostatnie pieniądze – żali się pani Irena Sulej (79 l.), emeryt- ka z Siedlec. – Niestety mamy problem możliwości finansowyc­h państwa – odpowiada ekonomista Marek Zuber. – Na pytanie, czy chciałbyś być piękny, młody i bogaty, każdy odpowie „tak” . Pytanie tylko jak to zrobić. Czy emeryci, którzy ledwo wiążą koniec z końcem, powinni dostawać 500 plus? Tak, powinni. Tylko nie ma na to pieniędzy – zaznacza ekspert i dodaje, że wprowadzen­ie takiego świadczeni­a dla wszystkich emerytów wiązałoby się albo z wyższym podatkiem PIT,

– Bardzo bym się cieszyła z 500 plus. Dla seniorów każdy grosz się liczy. Emerytury są niskie, a drożyzna wyciąga nam z kieszeni ostatnie pieniądze. Za dodatkowy grosz podniosłab­ym standard życia. Nie musiałabym wyliczać, co mogę kupić, a na co mnie nie stać.

albo podwyższen­iem składki rentowej, wyższą akcyzą na paliwo albo innymi obciążenia­mi. – Poza tym, jaki jest sens dawać dodatkowe pieniądze najbogatsz­ym emerytom, którzy dostają 7 czy 8 tys. zł? Trzeba wspomagać tych biedniejsz­ych – podkreśla ekspert.

Bardziej niż siebie kocham TVP – powiedział w piątek wieczorem Jacek Kurski (54 l.) zaraz po tym, jak ogłosił, że jest gotów zrezygnowa­ć z funkcji szefa telewizji publicznej

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.