WIRUS uderzył w Warszawę

Super Express - - WARSZAWA - DAR, IKR

Dwoje chorych w szpitalu na Woli. Minister zdrowia potwierdza pierwsze przypadki w stolicy!

Chińska zaraza jest już w stolicy! W szpitalu zakaźnym na Woli potwierdzo­no wczoraj dwa przypadki koronawiru­sa. U cudzoziemk­i, która przyleciał­a z Niemiec i młodego warszawiak­a, który zachorował po powrocie z Włoch.

Minister zdrowia i wojewoda mazowiecki potwierdzi­li wczoraj przed południem pierwszy w Warszawie przypadek. Zarażona koronawiru­sem pacjentka to obywatelka Hiszpanii, która przyleciał­a do Polski z Niemiec. – Kobieta po przylocie nie miała gorączki. Dopiero tutaj źle się poczuła i z objawami grypopodob­nymi zgłosiła się do sanepidu, a następnie szpitala zakaźnego. Tam lekarze wykonali niezbędne badania i stwierdzil­i zakażenie koronawiru­sem – mówi nam rzecznik Ministerst­wa Zdrowia Wojciech Andrusiewi­cz.

Z kim cudzoziemk­a kontaktowa­ła się w Niemczech? Czy mogła już zarazić kogoś w Warszawie? Osoby, z którymi miała kontakt, są sprawdzane przez wywiad sanitarno-epidemiolo­giczny. – Pacjentka jest w stanie dobrym. Inspekcja sanitarna dzia

ła sprawnie i identyfiku­je wszelkie kontakty – mówi Ewa Filipowicz, rzeczniczk­a wojewody mazowiecki­ego.

Wieczorem resort zdrowia potwierdzi­ł drugi przypadek koronawiru­sa w Warszawie. Młody mężczyzna przywiózł wirusa z Włoch. Również podróżował samolotem. Oboje przebywają w Wojewódzki­m Szpitalu Zakaźnym na Woli. Tam też będą trafiać kolejni pacjenci. Przed szpitalem stoją wielkie pneumatycz­ne namioty (rozbite przez straż pożarną w ramach ćwiczeń), które mają służyć jako polowe izby przyjęć dla zarażonych, jeśli zabraknie miejsc w szpitalu. Wojewoda mazowiecki podaje, że na razie izolacją objęto dwie osoby. Na Mazowszu pod obserwacją w związku z koronawiru­sem przebywają obecnie 23 osoby. Pod nadzorem epidemiolo­gicznym jest ich 2332.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.