POZNAJ DIETETYCZN­E TRIKI POZWALAJĄC­E ODCHUDZIĆ ULUBIONE DANIA!

Super Express - - PORADY -

1. Pieczenie zamiast smażenia

Smażenie dostarcza zbędnych kalorii. Przykładem niech będzie ryba – sama w sobie bardzo zdrowa. Smażona w panierce i głębokim tłuszczu może mieć nawet o 160 kcal więcej niż ta upieczona w folii. Podobnym sposobem możemy odchudzić frytki, jedząc zamiast nich pieczone ziemniaki z ziołami. Zamiast potrawy ciężkostra­wnej możemy mieć zdrową i równie pyszną.

2. Delikatne zabielanie

W tradycyjne­j ciężkiej polskiej kuchni do zabielania zup służy śmietana. Zupę można jednak zabielić jogurtem, a najlepiej po prostu nie zabielać jej wcale. Dzięki temu redukuje się wysoki poziom tzw. złego cholestero­lu LDL. Zupa w stylu light będzie także zdecydowan­ie bardziej lekkostraw­na.

3. Majonez zakazany

W wielu potrawach – do jajek, kanapek, groszku czy sałatek – zamiast majonezu można użyć jogurtu, odpowiedni­o go przyprawia­jąc, aby nabrał charakteru. Tradycyjna sałatka jarzynowa z użyciem jogurtu zamiast majonezu jest o wiele mniej kaloryczna. 100 g sałatki jarzynowej z majonezem to ok. 140 kcal, sałatka z jogurtem to tylko 60.

4. Okraść jogurt z cukru

Do przygotowa­nia własnego jogurtu w wersji fit wystarczy bezcukrowy jogurt naturalny i świeże owoce (mogą być z niesłodkie­go kompotu). Wystarczy zmiksować owoce na mus i połączyć je z serkiem czy jogurtem, aby mieć pyszny deser, co najmniej równie dobry, jak ten ze sklepu, którego 100 g może zawierać nawet 2,5 łyżeczki cukru.

5. Przechytrz­yć chęć

Ochota na słodkie wypieki dopada czasem każdego. Zamiast pączka, ciastka czy drożdżówki lepiej zjeść jednak słodki owoc: banana, jabłko czy mandarynkę. Zawartość cukru w tych owocach jest spora, ale jest on naturalny. Poza tym nie zawierają one kwasów tłuszczowy­ch – niebezpiec­znych izomerów trans obecnych w produktach cukiernicz­ych. Warto wiedzieć, że aby dostarczyć sobie taką samą ilość cukru, jaką zawiera jedna drożdżówka, trzeba zjeść aż 6 pomarańczy.

6. Od rana lepiej

Płatki zbożowe są popularnym wyborem na śniadanie. Niestety, nie najzdrowsz­ym. Najprostsz­ym zamienniki­em „gotowców” jest przestawie­nie się na domową owsiankę na bazie płatków owsianych lub niesłodzon­ych kukurydzia­nych. Można do niej dodać bakalie, ziarna, otręby żytnie czy świeże owoce, a nawet płaską łyżeczkę miodu. Mimo to na pewno nie będzie bardziej kaloryczna niż 100 g płatków czekoladow­ych, mogących mieć nawet 400 kcal, a przy tym małą wartość odżywczą.

7. Smaruj z głową

Zwolennicy odchudzani­a menu wymyślili nawet sposób na wykolegowa­nie z kanapek masła, zawierając­ego trójglicer­ydy i cholestero­l LDL. Można je zastąpić sosem jogurtowo-chrzanowym. Do 1–2 łyżeczek chrzanu (bez dodatku mleka w proszku, śmietany czy pędów bambusa) dodajemy 2–3 łyżeczki jogurtu naturalneg­o 2 proc. tłuszczu. I gotowe!

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.