Super Express

Zdrowie się nie poprawi, zarobią Słowacy

- Andrzej GANTNER Dyrektor Polskiej Federacji Producentó­w Żywności Rozmawiał MIROSŁAW SKOWRON

Podatek cukrowy – co oznacza dla rynku i każdego z nas?

„Super Express”: – Ministerst­wo Zdrowia zapowiada duży zysk zdrowotny przy nieco mniejszym finansowym z tzw. opłaty cukrowej. Ma to skłonić Polaków do mniejszego spożycia cukru. Andrzej Gantner: – Tyle że raczej nie skłoni. Rzeczywiśc­ie niektóre kraje to stosują, ale niektóre się wycofały. Dostępne badania pokazały bowiem, że ten podatek nie zmniejszył spożycia cukru ani spadku otyłości. U nas jest jeszcze jeden aspekt – wysokość tego podatku.

– Generalizu­ję, ale nie jest tak, że przedsiębi­orcy każdy podatek będą uważali za zbyt wysoki?

– Niekoniecz­nie. Obecna opłata cukrowa w przeliczen­iu na siłę nabywczą konsumentó­w w Polsce wyniesie 50 gr, a we Francji 12 gr! Konsekwenc­je nie będą takie, że producenci zarobią mniej. Będą takie, że zbankrutuj­ą, stracimy miejsca pracy i wiele dochodów do budżetu.

– Dlaczego?

– Tworząc ten podatek, rząd powołał się na przykłady kilku krajów. Nie zwrócił uwagi na to, że w Niemczech, Czechach i Słowacji tego podatku nie ma. I towary tamtejszyc­h producentó­w łatwo wskoczą na rynek polski w miejsce produkowan­ych u nas. Już teraz napoje ze Słowacji są o 17–20 proc. tańsze niż polskie. Dodatkowo będzie to nieskutecz­ne. – Dlaczego?

– Producenci przyciśnię­ci podatkiem będą schodzić z kosztów i zastępować naturalne soki sztucznymi barwnikami. Polacy wybiorą tańsze, co potwierdza­ją badania. Dodatkowo w Wielkiej Brytanii, skoro już się na to powołujemy, dano firmom dwa lata na dostosowan­ie się. I tam zachęcano i producentó­w, i konsumentó­w do mniejszego spożycia cukru poprzez ustanowien­ie zerowego podatku na zawartość do 6 gramów i te opłaty stopniowo rosły wraz zawartości­ą. I tam to zadziałało. Dlaczego nie zrobić tego u nas zamiast wykańczać miejscowe firmy?

 ?? Foto EAST NEWS ??
Foto EAST NEWS

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland