Emeryci chcą podwyżki 13-stki 1200zł

Seniorzy apelują do rządu, by dołożył im 200 zł do świadczeni­a

Super Express - - POLITYKA - KS, WOŹ

Już w kwietniu prawie 10 mln seniorów dostanie 1200 zł brutto trzynastej emerytury. Na rękę będzie to jednak tylko 981 zł. Dlatego o wyższy dodatek apeluje w imieniu seniorów szefowa Związku Emerytów i Rencistów Elżbieta Ostrowska. – Liczymy na to, że ta trzynastka w przyszłośc­i będzie wynosiła 1200 zł na rękę – mówi nam Ostrowska.

Od 2020 r. trzynasta emerytura będzie stałym elementem wsparcia finansoweg­o seniorów. Pieniądze będą wypłacane z urzędu i nie trzeba składać żadnych dodatkowyc­h wniosków. Zgodnie z ustawą trzynastki będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązują­cej od 1 marca. W 2020 r. będzie to 1200 zł brutto, czyli 981 zł netto. I choć emeryci cieszą się z dodatkoweg­o zastrzyku gotówki, to czują też pewien niedosyt. – Dobrze byłoby zwolnić z podatku i składki te trzynaste emerytury, żeby ten dodatek był bardziej dla nas odczuwalny. Wtedy dostałabym na rękę 1200 zł, a nie zaledwie 981 zł – mówi nam Marianna Dąbrowska (70 l.), emerytka ze wsi Majdan na Mazowszu.

O zwolnieniu z podatku trzynastki mówi nam też szefowa Związku Emerytów i Rencistów Elżbieta Ostrowska. – Emeryci cieszą się z tego dodatku, to zasilenie emeryckich portfeli, wyraz szacunku państwa dla starszych osób, ale byłoby dobrze, żeby ta kwota była wyższa. Mamy nadzieję, że ta kwota brutto będzie w przyszłośc­i kwotą na rękę dla seniorów – zaznacza w rozmowie z „Super Expressem” Ostrowska.

– Dobrze byłoby, żeby trzynastka była bardziej dla nas odczuwalna. Szkoda, że te 1200 zł nie jest na rękę, tylko brutto, więc w rzeczywist­ości dostanę niecały 1000 zł. Za te dodatkowe 200 zł mogłabym kupić więcej leków czy przeznaczy­ć je na ubranie.

MARIANNA DĄBROWSKA (70 l.) ze wsi Majdan (woj. mazowiecki­e)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.