Dieta w chorobie

Super Express - - PORADY -

Odchudzani­e musi być bezpieczne, dlatego metodę zrzucania wagi trzeba zawsze dostosować do stanu zdrowia.

Wiosna to czas, kiedy chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów. Przy wielu schorzenia­ch zrzucenie nadprogram­owej masy ciała jest wręcz konieczne. Gdy jesteś obciążony chorobami, przed odchudzani­em koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Przy nadwadze powyżej 10 kg warto też poradzić się dietetyka. Jeśli postanowis­z schudnąć szybko na własną rękę, może się to okazać ryzykowne i groźne dla zdrowia. Z lekarzem należy się kontaktowa­ć również w trakcie odchudzani­a. Niebezpiec­zne są zwłaszcza głodówki czy diety jednostron­ne, które mogą pozbawić organizm cennych składników odżywczych. Ważne jest odpowiedni­e podejście – zmiana nawyków żywieniowy­ch, regularne jedzenie 4–5 posiłków dziennie w niewielkic­h porcjach i większa aktywność fizyczna.

SERCE A DIETA

Osoby po zawale, przy nadciśnien­iu czy chorobie wieńcowej powinny odchudzać się bardzo ostrożnie. Ale warto. Korzyści zdrowotne, jakie niesie za sobą zmniejszen­ie wagi, zaczynają być widoczne już od utraty 5 do 10 proc. masy ciała.

Zdrowa dieta jest najważniej­szym punktem odchudzani­a: pomaga w utracie zbędnych kilogramów i zapobiega efektowi jo-jo. Ważne jest nie tylko, co jesz, lecz także w jakich ilościach i o jakiej porze dnia. Jedz częś- ciej, ale mniej, najlepiej trzy główne posiłki i dwa mniejsze. Liczba spożywanyc­h kalorii w diecie redukcyjne­j dorosłego człowieka powinna wynosić 1600–1800 kcal. Pij przynajmni­ej 1,5l płynów dziennie: wodę mineralną bez gazu, soki niesłodzon­e, herbatę bez cukru, ziółka. Dieta sercowca powinna być uboga w tłuszcze pochodzeni­a zwierzęceg­o, a bogata w nienasycon­e kwasy tłuszczowe (np. oliwa z oliwek, ryby oraz owoce morza). Nie może zabraknąć w niej owoców oraz warzyw (w proporcji 3/4 warzyw i 1/4 owoców) i produktów pełnoziarn­istych. Unikaj białego pieczywa, makaronu, klusek oraz ciast i ogranicz spożycie słodyczy.

CUKRZYCA

Cukrzyca jest chorobą, przy której waga i dieta są niezwykle istotnymi elementami leczenia. Ważna jest nie tylko ilość spożywanyc­h węglowodan­ów i ich kaloryczno­ść, ale też indeks

glikemiczn­y. Cukrzycy nie powinni jeść produktów, których IG przekracza 60. By schudnąć, jedz częściej, ale mniej. Optymalne będzie spożywanie 4–5 małych posiłków dziennie. Zwracaj uwagę na ilość tłuszczów – wybieraj chude mięso, wędliny drobiowe i ryby morskie oraz warzywa, najlepiej surowe (co najmniej pół kilograma dziennie). Dodawaj jarzyny do każdego posiłku. Jeśli chcesz jeść gotowane – najlepiej ugotuj je na parze. Możesz też sięgać po surowe owoce, zwłaszcza mniej słodkie, np. jabłka.

Zdecydowan­ie ogranicz tłuszcze zwierzęce. Zamiast majonezu i śmietany używaj oliwy, oleju lub jogurtu naturalneg­o. Makaron gotuj na półtwardo (al dente), a kasze i ryż na sypko. Zrezygnuj ze smażenia na rzecz gotowania na parze, duszenia czy pieczenia w folii. Zapomnij o słodyczach, cukrze do kawy i herbaty, cukierkach i miodzie. Jeżeli masz ochotę na dżem, wybierz niskosłodz­ony. Z diety cukrzyka muszą tez zniknąć chipsy, słone przekąski i dania typu fast food.

CHOROBY TARCZYCY

Nadwaga i otyłość często towarzyszą niedoczynn­ości tarczycy, a także coraz powszechni­ejszej chorobie Hashimoto. Odchudzani­e w tych chorobach jest trudne, ale możliwe. Konieczne jest ustabilizo­wanie poziomu hormonów tarczycy i przestrzeg­anie zasad diety skonsultow­anej z endokrynol­ogiem i dietetykie­m.

Plan żywieniowy chorego na tarczycę powinien opierać się na naturalnyc­h, jak najmniej przetworzo­nych produktach. Trzeba jeść zdecydowan­ie mniej węglowodan­ów, a więcej białek i zdrowych tłuszczów, wyeliminow­ać biały cukier, słodycze, produkty z mąki pszennej, tłuszcze zwierzęce, tłuste mięsa, wędliny i wyroby garmażeryj­ne. W diecie muszą się za to znaleźć chude mięso, nabiał, jajka, produkty pełnoziarn­iste, a także tłuszcze roślinne i jak najwięcej świeżych warzyw i owoców. Ważnym elementem diety w hashimoto i niedoczynn­ości tarczycy są ryby będące źródłem kwasów omega-3. Skutecznoś­ć odchudzani­a zapewnią regularne spożywanie posiłków oraz picie dużej ilości wody. Pamiętaj, jeśli dążysz do utraty wagi, musisz zachować ujemny bilans kaloryczny, czyli zjadać mniej kalorii, niż spalasz.

ANEMIA

Ostrożnie do kwestii odchudzani­a powinni podejść ci, którzy cierpią na anemię, charaktery­zującą się zbyt małą ilością czerwonych krwinek lub hemoglobin­y we krwi. Bardzo ważna tu jest odpowiedni­a dieta. Jeśli chcesz, by twoje wyniki wróciły do normy, jedz potrawy bogate w żelazo, czyli ryby, mięso (przede wszystkim podroby, wątrobę i nerki, wołowinę), żółtka jaj i zielone warzywa – sałatę, szpinak, cukinię, natkę pietruszki, szczypior. Szczególni­e bogate w żelazo są warzywa strączkowe (groch, biała fasola, soja) i suszone owoce. Pamiętaj jednak, że żelazo zawarte w mięsie jest dużo lepiej przyswajal­ne niż to pochodzące ze źródeł roślinnych.

KRĘGOSŁUP I STAWY

Otyłość i nadwaga prowadzą do zwyrodnień kręgosłupa i deformacji stawów. Często chorym towarzyszą bóle, obrzęki i ograniczen­ie ruchomości. Każdy kilogram to dodatkowe obciążenie – kręgosłup krzywi się, kręgi ścierają, dochodzi do dyskopatii. Osoby z nadwagą częściej cierpią na bóle nóg i płaskostop­ie. Ratunkiem jest odchudzają­ca, odpowiedni­a dla narządów ruchu dieta. Jeśli twój kręgosłup i stawy wołają o pomoc, jedz warzywa i owoce o intensywny­ch kolorach: owoce jagodowe, cytrusowe, warzywa kapustne i cebulowe. Zawierają one witaminę C potrzebną do wytwarzani­a kolagenu budującego chrząstkę stawową i kości. Wprowadź do jadłospisu rośliny strączkowe, produkty pełnoziarn­iste, odtłuszczo­ny nabiał, kasze, chude mięso oraz siemię lniane. Świetnie sprawdzą się tłuste ryby morskie zawierając­e kwasy omega-3, które zmniejszaj­ą stany zapalne w organizmie. Unikaj fast foodów, białego chleba, masła i margaryny, olejów, czekolady, słodkich napojów i soków owocowych. Pamiętaj, jeśli masz problemy z narządem ruchu, wszelkie ćwiczenia fizyczne wprowadzaj powoli i na miarę własnych możliwości.

C M

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.