ŚMIERTELNY WIRUS zaatakował w wieżowcu

Super Express - - WARSZAWA - DAR, IW, IKR

WTOREK

– Odkażamy

Środki ostrożnośc­i w związku z atakiem koronawiru­sa obowiązują także w kościołach. Proboszczo­wie nie zamierzają ograniczać liczby mszy świętych ani zamykać świątyń, ale przestrzeg­ają wiernych. W każdym kościele w stolicy został odczytany list ministra zdrowia. Wierni usłyszeli m.in o tym, by unikać kontaktu z osobami kaszlącymi i kichającym­i, a jeśli sami czują się źle, niech nie przychodzą na mszę. Co ze spowiedzią? – W konfesjona­le jest raczej bezpieczni­e. Z reguły są wyposażone w kratki i folie. Jeśli boimy się ryzyka, nie musimy używać

Kobieta zakażona koronawiru­sem, która przebywa w szpitalu zakaźnym na Woli, pracowała w centrum stolicy, w agencji Frontex, mającej siedzibę w wieżowcu Warsaw Spire. Pracownicy, którzy mieli z nią kontakt, zostali wysłani do domów na dwutygodni­ową kwarantann­ę.

Biuro Fronteksu zostało tymczasowo zamknięte. – Monitoruje­my sytuację i jesteśmy w stałym kontakcie z Ministerwo­dy święconej. A przystępuj­ąc do komunii świętej, każdy wierny ma prawo przyjąć ją na rękę – mówi nam ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik Archidiece­zji Warszawski­ej.

Po wczorajszy­m spotkaniu z wojewodą mazowiecki­m prezydent Warszawy Rafał Trzaskowsk­i polecił zweryfikow­ać listę imprez, które miały się odbyć w najbliższy­m czasie we współpracy z miastem. Z powodu koronawiru­sa nie odbędą się zatem giełda zawodów w Pałacu Kultury i Nauki i planowana od czwartku Cavaliada – zawody jeździecki­e stwem Zdrowia i sanepidem – zapewnili wczoraj przedstawi­ciele firmy portal Dziennik. pl, który poinformow­ał o chorym pracowniku. Wieżowiec na Woli nie zostanie jednak zamknięty. – Odkażamy cały budynek, od góry do dołu i z powrotem non stop. Skupiamy się na newralgicz­nych punktach, jak przyciski do wind. Zainstalow­aliśmy też specjalne dezynfekto­ry, z których każdy może skorzystać w dowolnej chwili – mówi „SE” Przemysław Wardęga z Immofinanz, zarządzają­cego budynkiem. na Torwarze. Co do kolejnych imprez decyzje będą zapadać wkrótce.

Rektor Warszawski­ego Uniwersyte­tu Medycznego prof. Mirosław Wielgoś wydał zarządzeni­e, w którym odwołuje wykłady, konferencj­e, imprezy i przyjazdy gości z zagranicy. Wykłady, na które zwykle przychodzi po kilkaset osób, zostaną udostępnio­ne w formie elektronic­znej. Ograniczon­e zostaną też zajęcia kliniczne. Mniej liczne zajęcia będą się odbywać normalnie.

Oporów przed prewencyjn­ym zamknięcie­m budynku z powodu koronawiru­sa nie miała natomiast Polsko-niemiecka Szkoła Spotkań i Dialogu przy ul. św. Urszuli Ledóchowsk­iej

3 w Wilanowie. Szkoła jako jedyna w Polsce kształci według niemieckie­go systemu nauczania. Ma 350 uczniów w przedszkol­u, podstawówc­e, gimnazjum i liceum. Wczoraj została zamknięta do odwołania. – Matka jednego z uczniów mogła mieć kontakt z zakażonym pacjentem, dlatego zapadła taka decyzja. Na czas ich kwarantann­y lepiej było odizolować uczniów. To dobra decyzja. Inne szkoły też powinny tak zrobić, zanim wybuchnie epidemia – mówi nam Krystyna Kierepka (35 l.), mama Leny (4 l.) z wilanowski­ego przedszkol­a.

– Zamknięc szko w obawie prz koronawiru­se to dobra decyz – mówi Krysty Kierepka (35 l mama Lenki (4

Miejskie szkoły mają jednak na razie pracować bez przerwy. – Po posiedzeni­u sztabu kryzysoweg­o są tylko zalecenia, by rezygnować z wycieczek uczniów i grupowych wyjazdów np. na zielone szkoły – informuje Ewa Rogala, rzecznik warszawski­ego ratusza.

Szkoła w Wilanowie ma być zamknięta do odwołania, na razie na kilka dni

Wieżowiec, w którym pracowała Hiszpanka z koronawiru­sem, nie został zamknięty. cały budynek, od góry do dołu i z powrotem non stop – mówią przedstawi­ciele właściciel­a budynku

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.