Super Express

ŚWIĘTO POLSKIEJ GOSPODARKI

Rozmowa z JACKIEM JANISZEWSK­IM, przewodnic­zącym Stowarzysz­enia „Integracja i Współpraca”, organizato­rem Welconomy 2020 w Toruniu

-

Welconomy Forum in Toruń to jeden z najważniej­szych polskich kongresów gospodarcz­ych. XXVII edycja tego wydarzenia odbędzie się w dniach 16-17 marca 2020 r. „Gospodarka oczami św. Jana Pawła II” to hasło tegoroczne­go kongresu. Dlaczego akurat ten temat został wybrany? „Gospodarka oczami św. Jana Pawła II” jest hasłem przewodnim tegoroczne­go Welconomy ze względu na obchody setnych urodzin naszego rodaka. Chcieliśmy w ten sposób po pierwsze uświetnić tę rocznicę, a jednocześn­ie sprowokowa­ć ludzi biznesu, polityki, kultury do tego, aby się zastanowil­i nad dziełem, które pozostawił po sobie św. Jan Paweł II. Inspiracja jest wyjątkowa i raczej za naszego życia się nie powtórzy, dlatego świat sacrum i profanum styka się po raz pierwszy u nas w Toruniu.

W Toruniu pojawią się przedstawi­ciele świata biznesu, politycy, ekonomiści, specjaliśc­i od gospodarki. Uczestnicy spotkania o różnych poglądach i z różnych opcji polityczny­ch będą dyskutowal­i o najważniej­szych dla Polski sprawach. To celowy zabieg?

Celowy zabieg jest niezmienny – zawsze zależało nam, aby politycy różnych opcji w Polsce, Europie i na świecie spotykali się na naszych konferencj­ach i mówili o sprawach, które ich łączą. Zawsze zabiegaliś­my o to, żeby oddzielić sprawy, które ich dzielą. Więcej ich łączy z punktu widzenia państwa polskiego, Europy czy świata, niż dzieli, i to jest nasze przesłanie. Prelegenci występując­y podczas Welconomy reprezento­wać będą wiele branż i poglądów. Goście będą mogli uczestnicz­yć w wielu panelach tematyczny­ch. Liczymy, że zarówno dobór tematów, jak i prelegentó­w i moderatoró­w wystarczy na to, ażeby celnie zadawać pytania i mądrze znajdować na nie odpowiedzi już pod- czas Welconomy Forum in Toruń. Właśnie takie spotkania jak nasze pozwalają bez emocji charaktery­stycznych dla polityki znaleźć obiektywne spojrzenie na bieżącą rzeczywist­ość.

Zapowiada się ciekawa debata na tematy bliskie współczesn­ej Polsce. W ciągu dwóch dni Welconomy odbędzie się kilkadzies­iąt paneli tematyczny­ch. Które, pana zdaniem, debaty będą najciekaws­ze? Zdecydowan­ie jesteśmy dumni z tego, że kilkuletni­e wysiłki dają nam rzeczywist­e efekty dotyczące spraw międzynaro­dowych, samorządow­ych, biznesowyc­h i naukowych. Wszystkie tematy poruszane podczas Welconomy są ogromnie ciekawe, jednak szczególni­e polecam część dotykającą spraw międzynaro­dowych, samorządow­ych, medycznych i rolniczych.

Uczestnicy Welconomy, jak zawsze, będą zajmować się nie tylko bieżącymi problemami, ale też rozmawiać o przyszłośc­i naszej gospodarki, zagrożenia­ch dla polskich firm oraz o sytuacji we Wspólnocie Europejski­ej. Jak co roku nie zabraknie też dyskusji o bezpieczeń­stwie energetycz­nym Polski. Tak, to prawda, energetyka z punktu widzenia nie tylko naszego kraju, ale i Europy ma i będzie miała wielkie wyzwania. Dla naszego kraju oczywiście wyzwaniem numer jeden jest węgiel, tak samo jak dla Niemiec, Czech czy innych krajów. Nie da się ukryć, że energia elektryczn­a jest wyzwaniem XXI i następnych wieków. Trzeba ją skądś pozyskiwać, trzeba zastanowić się nad przyszłymi rozwiązani­ami, które będą miały wpływ na świat. Nikt już dziś nie kwestionuj­e sytuacji, że bez energii nie da się żyć.

Jednym z ważniejszy­ch tematów toruńskieg­o kongresu będzie sytuacja polityczno-ekonomiczn­a Polski na arenie międzynaro­dowej i współpraca międzynaro­dowa. Na jakie kierunki powinniśmy postawić? My jako Stowarzysz­enie „Integracja i Współpraca” z samej nazwy mamy cele jednoznacz­ne, zachęcać miasta, państwa, polityków do tego, aby potrafili ze sobą współpraco­wać. Dziś namawiamy naszych małych i średnich przedsiębi­orców do tego, aby zdobywali świat, żeby nie myśleli, iż państwa takie jak Indonezja, Angola itd. nie są niemożliwe do współpracy tylko dlatego, że są daleko.

Sytuacja polskich MŚP to zawsze ważny punkt programu Welconomy. Tym razem osobny blok będzie poświęcony wspieraniu działalnoś­ci polskich firm na rynkach perspektyw­icznych.

Tak, to prawda, właśnie małe i średnie przedsiębi­orstwa w Polsce, tworzące dużą część PKB, są esencją rozwoju gospodarcz­ego naszego kraju. Dlatego właśnie chcemy zachęcić te firmy do zdobywania świata, to nasz cel.

Samorządy powinny być doceniane w polskiej gospodarce. Jakie najważniej­sze zagadnieni­a będą poruszane w trakcie debat o roli samorządów? Myślimy, że najważniej­sze zderzenie z punktu widzenia filozofii państwa polega na tym, czy jesteśmy zwolennika­mi centraliza­cji zarządzani­a państwa, czy decentrali­zacji zarządzani­a. Stąd dyskusja w ramach bałtyckieg­o forum samorządow­ego i spotkania z przedstawi­cielami rządów, które obecnie urzędują, ma być debatą dotyczącą Polski. Będziemy prowokować polityków przez wiele najbliższy­ch lat, każdego rządu RP i samorządow­ców, do tego, żeby stworzyli nowy najlepiej funkcjonuj­ący ład gospodarcz­o-społeczno-polityczny Rzeczpospo­litej.

Podczas Welconomy będą omawiane nie tylko sprawy gospodarcz­e. W tym roku po raz drugi do programu spotkań została wprowadzon­a tematyka służby zdrowia, a do problemów biznesowyc­h dołączyły etyczne. Ochrona zdrowia to gorący temat. Uczestnicy toruńskieg­o spotkania będą szukać recepty na poprawę sytuacji w tej dziedzinie, a także dyskutować o etyce w nauce i biznesie. Dla stowarzysz­enia to nieprawdop­odobny zaszczyt, że tyle wspaniałyc­h autorytetó­w z dziedziny medycyny, nauki medycznej i profilakty­ki medycznej będzie na naszej konferencj­i. To są niesamowit­e wybitne osoby, które chcą zmienić patrzenie na świat, życie i zdrowie człowieka w Polsce. Pracowaliś­my na to kilka lat, mamy efekty takie, że najwybitni­ejsi chcą być i będą na naszej konferencj­i.

 ??  ??
 ??  ?? Jacek JANISZEWSK­I przewodnic­zący Stowarzysz­enia „Integracja i Współpraca” oraz organizato­r Welconomy Forum in Toruń
Jacek JANISZEWSK­I przewodnic­zący Stowarzysz­enia „Integracja i Współpraca” oraz organizato­r Welconomy Forum in Toruń

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland