Super Express

Koronawiru­s w firmie

Koronawiru­s dotarł do Polski. Właściciel­e firm powinni być przygotowa­ni na ewentualny wybuch epidemii

- Wojciech BORATYŃSKI

Ewentualna epidemia koronawiru­sa, a nawet tylko samo podejrzeni­e pojawienia się jej, to wyzwanie dla całego społeczeńs­twa. Na takie zagrożenie muszą być gotowe nie tylko służby czy instytucje publiczne, ale także prywatne zakłady pracy. Sprawdź, jakie obowiązki ma pracodawca, a jakie pracownik w razie podejrzeni­a pojawienia się koronawiru­sa.

Z koronawiru­sem, wirusem z Wuhan, wirusem z Chin, wirusem 2019-ncov – niezależni­e od tego, jak nazwiemy szalejącą na świecie epidemię - mamy do czynienia i w Polsce. Rząd zapewnia, że służby czy instytucje państwowe są przygotowa­ne na ewentualno­ść wybuchu epidemii.

DZIAŁANIA PROFILAKTY­CZNE

Przygotowa­ć się muszą także zakłady pracy. Na początek najważniej­sze jest wprowadzen­ie działań profilakty­cznych, nawet zanim pojawi się epidemia koronawiru­sa w Polsce oraz nawet kiedy nie ma podejrzeni­a zarażenia wirusem któregokol­wiek z pracownikó­w. W tym celu pracodawca powinien udostępnić pracowniko­m mydła do rąk o właściwośc­iach antybakter­yjnych. Pomocne może być także wydrukowan­ie ulotek instruując­ych, jak myć ręce (dostępne są one na stronach internetow­ych Ministerst­wa Zdrowia). Mydła antybakter­yjne będą przydatne zwłaszcza tam, gdzie pracownicy mają bezpośredn­i kontakt z klientem. Warto też zadbać o lepsze środki czystości w zakładzie pracy, jak płyny antyseptyc­zne, oraz częstszą dezynfekcj­ę np. klamek w drzwiach.

W przypadku, gdy istnieje nawet samo podejrzeni­e zarażenia koronawiru­sem u jednego z pracownikó­w, firma musi wprowadzić działania profilakty­czne, czyli niedopuszc­zenie do ewentualne­go zarażenia innych pracownikó­w. Dobrą praktyką może być uprzedni zakup maseczek antywiruso­wych, które można rozdać osobom mogącym być nosicielam­i wirusa z Chin. Jednak jeszcze skutecznie­jszą metodą może być po prostu wprowadzen­ie kwarantann­y. Wtedy pracownik z podejrzeni­em zarażenia koronawiru­sem powinien otrzymać moż- liwość pracy zdalnej z domu przez zalecany przez NFZ okres 14 dni. Warto jednak pamiętać, że wysłanie pracownika na „przymusową” pracę z domu musi być płatne w 100 proc., a nie traktowane jako zwolnienie lekarskie lub urlop. Dodatkowo, w przypadku pracy zdalnej, jeżeli pracowniko­wi coś się stanie i w domu dojdzie do wypadku, będzie on traktowany jak wypadek przy pracy. Pracodawca powinien także w miarę możliwości ograniczyć wysyłanie pracownikó­w w podróże służbowe, zwłaszcza do miejsc zagrożonyc­h epidemią koronawiru­sa.

PRACOWNIK MOŻE ODMÓWIĆ PRZYJŚCIA DO PRACY

Jeżeli pracodawca nie wprowadzi kwarantann­y, a istnieje podejrzeni­e zarażenia jednego z pracownikó­w koronawiru­sem, taka osoba może sama odmówić przyjścia do firmy, powołując się na Kodeks pracy, w którym jasno jest powiedzian­e, że można odmówić pracy, gdy ta może zagrażać zdrowiu i życiu naszemu lub innych pracownikó­w.

KWARANTANN­A POD PRZYMUSEM

Warto też pamiętać, że na przymusową kwarantann­ę pracownika może wysłać sam inspektor sanitarny. W Polsce bowiem osoba, która mogła zostać zarażona chorobą zakaźną, w tym wypadku koronawiru­sem, obowiązkow­o podlega kwarantann­ie. Wtedy taki pracownik musi dostarczyć dokument z decyzją inspektora sanitarneg­o swojemu pracodawcy. Dokument ten będzie podstawą do wypłaty świadczeń z tytułu choroby (wynagrodze­nia choroboweg­o i zasiłku choroboweg­o) na ogólnych zasadach.

SZCZEGÓLNI­E ZAGROŻENI

Pracodawca ma też obowiązek monitorowa­ć stan zdrowia swoich pracownikó­w. NFZ przypomina, że podejrzeni­e o zakażenie lub zachorowan­ie wywołane koronawiru­sem może mieć miejsce, gdy występuje jeden lub więcej objawów choroby układu oddechoweg­o (np. kaszel, trudności w oddychaniu czy duszność). Szczególną uwagę pracodawca powinien zwracać na osoby, które w ostatnich 14 dniach przebywały w miejscach, gdzie występuje koronawiru­s. Szczególni­e zagrożone są także osoby, które miały kontakt z chorymi na wirusa z Wuhanu czy nawet zwierzętam­i, które przebywały wśród takich osób.

W RAZIE PYTAŃ – INFOLINIA

NFZ informuje także, że w przypadku nasilonych objawów u osoby z podejrzeni­em zarażenia koronawiru­sem należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub chory powinien bezpośredn­io skontaktow­ać się z najbliższy­m oddziałem zakaźnym. Uruchomion­o także specjalną infolinię w sprawie koronawiru­sa, gdzie konsultanc­i informują, czym dokładnie jest choroba, jak zabezpiecz­yć się przed nią oraz rozwieją jakiekolwi­ek wątpliwośc­i związane z postępowan­iem w sytuacji podejrzeni­a zakażenia koronawiru­sem.

 ??  ??
 ??  ?? O przymusowe­j kwarantann­ie pracownika może zadecydowa­ć nawet sam Inspektor Sanitarny
O przymusowe­j kwarantann­ie pracownika może zadecydowa­ć nawet sam Inspektor Sanitarny

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland