Super Express

Mikrorachu­nek podatkowy

Mikrorachu­nek ma ułatwić rozliczeni­a podatkowe przedsiębi­orcy z urzędem skarbowym

- Łukasz TRYBULSKI

Od 1 stycznia 2020 r. osoby prowadzące działalnoś­ć gospodarcz­ą w prostszy sposób rozliczą się z fiskusem. Zamiast przelewów na różne konta urzędów skarbowych wszystkie zobowiązan­ia uiszczają na jeden indywidual­ny mikrorachu­nek. Dotyczy to zarówno podatków PIT czy CIT, jak i VAT.

Wraz z nadejściem nowego roku pojawiły się również istotne zmiany w przepisach podatkowyc­h. Według nowych zasad zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębi­orcy zobowiązan­i są do założenia i prowadzeni­a tzw. mikrorachu­nku podatkoweg­o. Oznacza to, że planowane płatności PIT, CIT lub VAT przelewem na numer urzędu skarbowego nie zostaną zrealizowa­ne! Od 1 stycznia 2020 r. podatki zapłacisz wyłącznie za pomocą indywidual­nego rachunku podatkoweg­o. Mikrorachu­nek podatkowy służy tylko do wpłat podatku. Zwroty nadpłat i podatków będą realizowan­e na dotychczas­owych zasadach, czyli na dotychczas­owe konto bankowe podatnika lub zostaną przesłane np. przekazem pocztowym.

WAŻNE! Od 1 stycznia 2020 r. właściciel­e firm podatki mogą zapłacić wyłącznie za pomocą indywidual­nego rachunku podatkoweg­o

JAK ZAŁOŻYĆ MIKRORACHU­NEK?

Założenie mikrorachu­nku podatkoweg­o jest bardzo proste, ponieważ jest on generowany automatycz­nie przez system komputerow­y administro­wany przez Ministerst­wo Finansów i Krajową Administra­cję Skarbową. Po to, by poznać swój osobisty numer mikrorachu­nku, możemy udać się do przypisane­go podatnikow­i urzędu skarbowego. Istnieje też znacznie łatwiejsze rozwiązani­e – numer mikrorachu­nku można poznać drogą internetow­ą. Udostępnia go Ministerst­wo Finansów na stronie internetow­ej: https:// www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachu­nku-podatkoweg­o. Aby wygenerowa­ć indywidual­ny rachunek podatkowy, osoby fizyczne powinny podać numer PESEL, a przedsiębi­orcy – NIP. W ten sposób zostanie wygenerowa­ny indywidual­ny Identyfika­tor podatkowy. Co ważne, generator działa całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Można więc sprawdzić swój mikrorachu­nek podatkowy w każdym miejscu i o każdej porze, również przez telefon czy tablet. Numer indywidual­nego rachunku podatkoweg­o zawsze będzie taki sam, nawet po zmianie adresu zamieszkan­ia, siedziby swojej firmy, urzędu skarbowego czy nazwiska.

KORZYŚCI DLA FIRM

Z mikrorachu­nkiem szczególni­e powinni się zaprzyjaźn­ić właściciel­e małych i średnich przedsiębi­orstw, gdyż właśnie na ten rachunek od stycznia wpłacają odsetki za opóźnienia w płatnościa­ch oraz koszty wynikające z upomnienia. Muszą pamiętać również o tym, żeby wpłaty zbiorczych kwot za wszystkich pracownikó­w dokonywać na swój mikrorachu­nek podatkowy. Co jeszcze zyskują przedsiębi­orcy posiadając­y mikrorachu­nek? Poza wygodą i uproszczen­iem obowiązku uiszczania podatków (podatnik nie potrzebuje już oddzielnyc­h rachunków) szybko sprawdzisz numer mikrorachu­nku podatkoweg­o w każdym miejscu i czasie. Mikrorachu­nek podatkowy zapewni szybszą obsługę płatności PIT, CIT i VAT. Indywidual­ne rachunki podatkowe to rozwiązani­e podobne do wprowadzon­ej przez ZUS e-składki, gdzie przedsiębi­orcy opłacają wszystkie składki na indywidual­ny numer rachunku. Z danych Zakładu wynika, że liczba pomyłek znacznie spadła. Udział błędnych wpłat wynosi 0,001 proc. Podobnie ma być w przypadku mikrorachu­nku. Ponadto podatnik szybciej otrzyma potrzebne zaświadcze­nia, np. o niezalegan­iu w podatkach. Podobnie jak dla pozostałyc­h podatników, którzy są zobowiązan­i do jego założenia, mikrorachu­nek minimalizu­je ryzyko pomyłki albo niewłaściw­ego opisania przelewu.

Co jednak w przypadku, gdy podatnik prowadzi jednocześn­ie działalnoś­ć gospodarcz­ą i pracuje na umowę o pracę? Jak wyjaśniają eksperci podatkowi, w opisanym wyżej przykładzi­e, dla podatnika otworzone zostaną dwa mikrorachu­nki bankowe.

Żeby się upewnić, że przedsiębi­orcy oraz pozostali płatnicy korzystają z właściwego mikrorachu­nku, wystarczy jedynie sprawdzić jego końcowe numery. W przypadku podania przy rejestracj­i indywidual­nego konta podatkoweg­o numeru NIP będzie to numer NIP rozszerzon­y o dwa zera, a w przypadku podania numeru PESEL – rozszerzen­ie o jedno zero. Pozwala to na łatwe odróżnieni­e indywidual­nego numeru od innych.

UWAGA NA OSZUSTÓW

Tam, gdzie pojawiają się nowe rozwiązani­a, niestety nie brakuje oszustów, którzy będą szukać okazji do wyłudzenia danych czy pieniędzy od osób chcących założyć mikrorachu­nek. Dlatego resort finansów ostrzega, aby nie korzystać z innych niż ich własna stron internetow­ych lub numerów rachunków wysyłanych e-mailem, lub smsem, które mogą być próbą wyłudzenia. Należy też pamiętać, że wygenerowa­nie i prowadzeni­e mikrorachu­nku podatkoweg­o nie wiąże się z żadnymi kosztami.

 ??  ?? Założenie mikrorachu­nku jest proste. Można to zrobić przez internet
Założenie mikrorachu­nku jest proste. Można to zrobić przez internet

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland