Poczułem dziką radość

Super Express - - SPORT -

Sprawiedli­wości stało się zadość. Kamil Stoch (33 l.) trafił wreszcie na dobre warunki i w finałowej serii odpalił taką „petardę”, że rywale nie mieli z nim szans. Wygrał wtorkowy konkurs w Lillehamme­r i wskoczył na prowadzeni­e w połowie turnieju Raw Air.

To trzecie zwycięstwo Stocha tej zimy i już trzydziest­e szóste w jego karierze. Do wyrównania bilansu Adama Małysza pozostają trzy wygrane.

Dzień wcześniej w Lillehamme­r Kamil nie utrzymał drugiej lokaty, którą zajmował po pierwszej serii. W finałowej rundzie nie sprostał wiatrowi od tyłu. We wtorek wiatr sprzyjał mu w obu seriach. Stoch był trzeci na półmetku. W drugiej serii dał ognia, uzyskując największą odległość konkursu – 139,5 m.

– W poniedział­ek minimalne błędy sprawiły, że wylądowałe­m na siódmym miejscu, chociaż mogłem być na podium. Teraz życie napisało bardzo dobry scenariusz – mówił trzykrotny mistrz olimpijski w rozmowie z TVP. – Zacząłem od średniego i mocno spóźnioneg­o skoku w kwalifikac­ji, a potem było coraz lepiej. W pierwszej serii skok był dobry, ale za bardzo skierowany do przodu. Ale ten ostatni to była „lux torpeda”. Po wyjściu z progu mogłem tylko czuć wzbierając­ą we mnie dziką radość, bo wiedziałem, że to „odleci”. Staram się tłumić pozytywne emocje, bo nie chcę, aby energia ze mnie uleciała, bo jeszcze sporo przed nami – podsumował szczęśliwy triumfator.

W kwalifikac­ji Stoch był trzynasty i zsunął się w punktacji Raw Air z czwartej na piątą lokatę. Skoki oddane w konkursie przesunęły go najpierw na trzecią, a wreszcie na pierwszą pozycję. Od nagrody 60 tys. euro za wygranie turnieju dzieli go jeszcze osiem punktowany­ch serii, w tym pięć na „mamucie” w Vikersundz­ie. Drugiego miejsca po pierwszej serii nie utrzymał Dawid Kubacki. Po wspaniałej passie dziesięciu z rzędu miejsc na podium, od pięciu tygodni nie może wskoczyć do czołowej trójki. W punktacji Pucharu Świata wypchnął go z niej wczoraj Ryoyu Kobayashi. Ale karta może się odwrócić już w czwartek, kiedy przypadają 30. urodziny skoczka z Nowego Targu.

NIE PRZEGAP!

Raw Air i PŚ w Trondheim Środa, 17.30, kwalifikac­ja (Eurosport 1) Czwartek, 17.00, konkurs (TVP 1, TVP Sport, Eurosport 1)

Po raz trzeci w sezonie Kamil Stoch (33 l.) stanął na najwyższym stopniu podium zawodów PŚ

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.