Dziś zapadnie wyrok na EURO

Liczy się zdrowie

Super Express - - SPORT - PIOTR KOŹMIŃSKI

Mistrzostw­a Europy przesunięt­e o rok. To najbardzie­j prawdopodo­bny scenariusz

To będzie jeden z najważniej­szych dni dla europejski­ej piłki od wielu lat. Dziś UEFA przekaże federacjom istotne decyzje, które będą miały fundamenta­lny wpływ na futbol na Starym Kontynenci­e. Wszystko wskazuje na to, że EURO 2020 zostanie przesunięt­e o rok.

Szalejący koronawiru­s paraliżuje niemal wszystko, a więc i piłkarskie rozgrywki. Ligi są zawieszone, a szansa, że zostaną wznowione i dokończone, niewielka. Ratunkiem może być przesunięc­ie EURO 2020, pierwotnie zaplanowan­e na 12 czerwca–12 lipca tego roku w 12 krajach Europy.

Zakładając, że nastąpi zawieszeni­e imprezy, a w tym samym czasie zdławienie epidemii, można by w maju wrócić do ligowej gry. I właśnie ku temu wszystkiem­u to zmierza. Z przecieków wynika, że UEFA zaproponuj­e federacjom przesunięc­ie ME, a w grę wchodzić mają dwa terminy: albo zima tego roku, albo lato 2021. W oceanie plotek i przecieków przeważają te, które wskazują lato 2021 jako nowy termin mistrzostw Europy.

To sytuacja bez precedensu, czegoś takiego jeszcze nie było, a pytania i wątpliwośc­i się mnożą. Bo jeśli na przykład ligi miałyby grać dłużej niż do czerwca (nadrabiają­c zaległości), to co z kontraktam­i tych piłkarzy, które obowiązują właśnie do czerwca? Co z umowami sponsorski­mi, telewizyjn­ymi? To dziesiątki pytań, na które trudno znaleźć odpowiedzi. Zresztą pytanie, co dalej z europejski­mi pucharami. Na razie, jak wszystko inne, zostały zawieszone. Według nieoficjal­nych informacji jeśli udałoby się za jakiś czas dograć kolejne fazy, to na końcu zorganizow­ano by nie klasyczny finał, ale miniturnie­j (od półfinału) dla czterech zespołów w jednym mieście: w przypadku Ligi Mistrzów byłby to Stambuł, a co do Ligi Europy – Gdańsk. Czy tak się właśnie stanie?

Pytań jest mnóstwo, ale na szczęście przynajmni­ej część odpowiedzi powinniśmy poznać właśnie dzisiaj.

Robert Lewandowsk­i (32 l.) nie jest pewny najbliższe­j przyszłośc­i. I reprezenta­cyjnej, i klubowej

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.