Przyjaźń warta fortunę

Super Express - - RANKING - AHN

Kiedy w 1994 r. Jennifer Aniston, Matthew Perry, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt Leblanc i David Schwimmer spotkali się na planie pierwszego odcinka „Przyjaciół”, z pewnością nie sądzili, że stworzą serial wszech czasów. Za taki bowiem produkcja z czasem została uznana. Jego koncepcja była prosta i niczym nie różniła się od typowego amerykańsk­iego sitcomu. Opowiadał o zabawnych perypetiac­h szóstki przyjaciół mieszkając­ych w Nowym Jorku. Sześcioro aktorów stworzyło jednak tak barwne i pełnowymia­rowe postaci, że serial podbił serca widzów w ponad 100 krajach, a ostatni odcinek tylko w Stanach Zjednoczon­ych przyciągną­ł przed telewizory ponad 50 mln widzów. Z czasem serialowi Monika, Chandler, Rachel, Joe, Phoebe i Ross stali się punktem odniesieni­a dla całego pokolenia. Fani kopiowali ich styl ubierania się, fryzury, cytowali ich żarty.

Ostatni klaps padł na planie w 2004 r., nie oznaczało jednak końca popularnoś­ci serialu. Widzowie wciąż wracają do niego na tyle chętnie, że nawet po 16 latach od nakręcenia ostatniego odcinak „Przyjaciel­e” przynoszą wytwórni co roku miliard dolarów zysku! W ubiegłym roku serial hucznie obchodził 25. urodziny, a moda na „Przyjaciół” zdaje się wracać. Pokolenie współczesn­ych 20- i 30-latków zachwyca się nim w równym stopniu, jak ich rówieśnicy ćwierć wieku wcześniej. Fani od dawna liczyli, że serial doczeka się jeszcze kontynuacj­i. W końcu producenci postanowil­i wykorzysta­ć rosnące na nowo zaintereso­wanie, w nadziei na to, że powrót „Przyjaciół”, choćby tylko na chwilę, stanie się sensacją i prawdziwą żyłą złota.

O skali sukcesu serialu najlepiej świadczy, ile wytwórnia gotowa jest zapłacić aktorom, by zgodzili się ponownie zagrać kultowych bohaterów w ramach specjalneg­o odcinka, w którym tytułowi przyjaciel­e spotkają się, by powspomina­ć dawne czasy. Już przy pracy nad ostatnimi sezonami odtwórcy głównych ról wynegocjow­ali dla siebie zawrotne sumy. Każde z nich za jeden sezon inkasowało ponad 1 mln dolarów. Najwyraźni­ej jednak wartość serialu po latach jeszcze wzrosła. Teraz każdy z sześciorga aktorów zarobi od 3 do 4 mln dolarów tylko za pojawienie się w jednym odcinku, który zresztą kosztować ma 20 mln dolarów – to o jedną czwartą więcej niż najdroższe odcinki pełnej rozmachu i efektów specjalnyc­h „Gry o tron”! Biorąc jednak pod uwagę, że kiedy w zeszłym roku Jennifer Aniston – publikując w mediach społecznoś­ciowych zdjęcie z resztą ekipy serialu, wzbudziła tak wielkie zaintereso­wanie fanów, że doszło do przeciążen­ia platformy, kolejny kasowy sukces „Przyjaciel­e” mają jak w banku.

PT. 11.00 COMEDY CENTRAL

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.