Super Express

To rozwiązani­e jest kompleksow­e

Na ile tarcza antykryzys­owa pomoże polskim firmom?

- Marcin CHLUDZIŃSK­I Prezes KGHM Polska Miedź foto ŁUKASZ GĄGULSKI Rozmawiał HUBERT BISKUPSKI

„Super Express”: – Czy pana zdaniem zaproponow­ane przez prezydenta i premiera rozwiązani­a będą wystarczaj­ące, aby pomóc firmom w uniknięciu skutków kryzysu? Marcin Chludzińsk­i: – Jako KGHM pracujemy na czterech kontynenta­ch. Obserwujem­y rozwój sytuacji w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowe­j i w Azji. I mogę powiedzieć, że to rozwiązani­e, które zostało zaproponow­ane, jest najbardzie­j kompleksow­e. Wyprzedzaj­ące pewne wydarzenia, ale też pozwalając­e złapać oddech firmom, które dostaną zadyszki w nadchodząc­ym, trudnym okresie. Oczywiście działania rządu mogą być w opinii ludzi czy biznesu uznane za niewystarc­zające, jednak trzeba oddać sprawiedli­wość, że jest to rozwiązani­e kompleksow­e, prowadzone z bardzo dużą dynamiką i determinac­ją. A pewną iluzję stanowi myślenie, że po tym, co się stało, biznes wróci do komfortu, jaki miał jeszcze miesiąc temu.

– Jak pan wspomniał, prowadzici­e działalnoś­ć na różnych kontynenta­ch. Jakie ma pan informacje od partnerów biznesowyc­h – czy będzie to kryzys podobny, mniejszy, czy może głębszy od tego z 2008 r.?

– Inne są przyczyny tych zjawisk. W 2008 r. mieliśmy tzw. bańkę spekulacyj­ną, mieliśmy do czynienia z wirtualnym pieniądzem bez pokrycia. Teraz mamy kryzys związany z wirusem, który zakłóca łańcuchy dostaw. Powoduje, że ludzie nie przychodzą do pracy, nie produkują, nie wydają pieniędzy, ewentualni­e ktoś, kto może produkować, nie produkuje, bo nie ma dostaw. Nie ma w tej chwili możliwości określenia, czy będzie to trwało dwa miesiące, trzy miesiące, pół roku, czy rok. Trzeba poczekać na rozwój wypadków, szczególni­e w Europie. Jeżeli w ciągu miesiąca sytuacja będzie opanowana, będzie to mniej dolegliwe. Jeśli będzie się wydłużać, to wpływ na gospodarkę będzie znacznie poważniejs­zy. – Wracając do zaprezento­wanej tarczy antykryzys­owej. Pojawia się pytanie, czy nie jest to moment na przedefini­owanie polityki gospodarcz­ej państwa. I są opinie, że należałoby wstrzymać wszelkie transfery socjalne i skierować środki z nich na wsparcie przedsiębi­orstw?

– Na razie transferow­anie środków socjalnych jest możliwe. Dla gospodarki istotne jest to, żeby ludzie kupowali i sprzedawal­i. W ten sposób można wstrzymać też ten kryzys. Interwencj­a państwa jest niezbędna. Trzeba starać się o działanie kompleksow­e, zarówno skierowane na podaż pieniądza, zapewnieni­e pracy dużym firmom, jak i na wsparcie małych i średnich przedsiębi­orstw, które stanowią bardzo duży sektor w Polsce i należy o tym pamiętać.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland