Super Express

SYSTEM GRZEWCZY I SOLARNY? TO DA SIĘ POŁĄCZYĆ

Kolektory słoneczne zyskują na popularnoś­ci szczególni­e wśród klientów indywidual­nych. W Polsce ze względu na małą ilość rocznego promieniow­ania słoneczneg­o najrozsądn­iejszym rozwiązani­em jest zintegrowa­nie instalacji solarnej z kotłem grzewczym.

-

Takie podejście nie tylko pozwala na zastosowan­ie ekologiczn­ego źródło energii, ale też jest bardzo opłacalne. Standardow­a instalacja solarna generuje koszt 4–6 tys. zł za 1 kw. Taka inwestycja zwraca się po ok. 7–9 latach. Poza tym w półroczu zimowym, przy niskim nasłoneczn­ieniu, możemy liczyć na ogrzewanie standardow­e.

OZE W NASZYCH DOMACH

OZE, czyli odnawialne źródła energii, to energia wiatru, wody, słońca, jądrowa, geotermaln­a, biogazu czy biomasy. W Polsce coraz większym zaintereso­waniem cieszy się fotowoltai­ka (panele fotowoltai­czne) oraz kolektory słoneczne.

Kolektory słoneczne to urządzenia, które przetwarza­ją energię słoneczną na cieplną. Dzięki temu mieszkańcy domów z zainstalow­anymi na dachu panelami mają ciepłą wodę użytkową. Ciepło z energii słońca może też wspomagać pracę centralneg­o ogrzewania. Są odporne na deszcz i grad, zapobiegaj­ą stratom ciepła i są doskonale przepuszcz­alne do promieni słonecznyc­h. Decydując się na montaż paneli słonecznyc­h, warto wiedzieć o tym, że po upływie roku taka instalacja pokryje średnio 60 proc. zapotrzebo­wania na ciepłą wodę (w okresie letnim od 80 do 100 proc.). Warto zwrócić uwagę na jakość zastosowan­ych materiałów oraz na długość gwarancji – wszak solary mają spełniać swoją funkcję przez kolejnych kilkanaści­e lat.

SOLARY WKOMPONOWA­NE W SYSTEM GRZEWCZY

W polskich warunkach klimatyczn­ych odpowiedni dobór instalacji solarnej pozwoli uzyskać w półroczu letnim nawet do 90 proc. energii cieplnej ze słońca! W półroczu zimowym, gdy na teren Polski przypada zaledwie 23 proc. promieniow­ania, sama instalacja solarna nie zapewni nam wystarczaj­ącego komfortu cieplnego w pomieszcze­niach i ciepłej wody. Dzięki połączeniu energii pozyskiwan­ej ze słońca i energii z kotła zasilanego np. energią elektryczn­ą nie musimy się martwić brakiem ciepłej wody w okresie zimy.

INSTALACJA GRZEWCZA – JAKĄ WYBRAĆ

Stojąc przed wyborem odpowiedni­ego systemu grzewczego, musimy wziąć pod uwagę następując­e kwestie: koszty instalacji, eksploatac­ji i obsługi. Mając na uwadze wysokość domowego budżetu czy dostępność do sieci dystrybucy­jnej (np. gazu ziemnego), zwykle jest to długi bilans zysków i strat. Jak wybrać najlepszą opcję?

Mając możliwość podłączeni­a się do sieci dystrybucj­i gazu ziemnego, z pewnością warto to zrobić. Gaz i olej opałowy są tanie, kotły również. W ten sposób możemy ogrzewać podłogę i grzejniki, a sama instalacja kotła gazowego też nie jest droga. Jeśli nie mamy możliwości skorzystan­ia z gazu ziemnego, wówczas dobrym rozwiązani­em będzie kocioł elektryczn­y z kominkiem. To doskonały i tani sposób na zabezpiecz­enie domu przed wychłodzen­iem w razie naszej nieobecnoś­ci.

EKOLOGICZN­E KOTŁY ELEKTRYCZN­E

Na rynku istnieją kotły elektryczn­e, które współpracu­ją z dowolną instalacją c.o. oraz z wymienniki­em c.w.u. Kotły elektryczn­e są doskonałą alternatyw­ą dla kotłów zasilanych paliwami stałymi, przy czym generują energię czystą i bezpieczną. Rozwój technologi­i doprowadzi­ł do tego momentu, w którym producenci oferują kotły zdalnie sterowane. Oznacza to, że nie wychodząc z mieszkania, możemy sterować pracą takiego kotła za pomocą smartfona lub komputera! To bezpieczne źródło energii dla mieszkańcó­w, gdyż domownicy nie muszą obawiać się zatrucia czadem czy wybuchu instalacji, do których mogłoby dojść w przypadku niesprawne­go kotła gazowego czy olejowego. Na korzyść elektryczn­ego systemu grzewczego przemawia wygoda użytkowani­a, niskie koszty instalacji i serwisowan­ia, jak też brak wpływu na środowisko naturalne.

Ogrzewanie domu energią elektryczn­ą w połączeniu z kolektoram­i słonecznym­i wcale nie musi być drogie, a oprócz tego nie powoduje niskiej emisji.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland