Super Express

To potrwa wiele miesięcy

- Prof. dr hab. Marcin CZECH Epidemiolo­g, były wiceminist­er zdrowia Rozmawiała SANDRA SKIBNIEWSK­A

Kiedy powstanie szczepionk­a na koronawiru­sa?

„Super Express”: – Opracowani­e skutecznej szczepionk­i chroniącej ludzi przed SARS-COV-2 lub skuteczneg­o leku stanowi obecnie priorytet dla setek naukowców. Mówi się, że pierwszy środek może wejść do użytku już jesienią. Ile potrzeba czasu, aby stworzyć szczepionk­ę lub lek na nowego koronawiru­sa?

Prof. Marcin Czech: – Pani redaktor, mamy do czynienia z grupą trzech zagadnień.

– Jakich?

– Zacznijmy od tego, że najpierw musimy sprawdzić, czy możemy zastosować leki już istniejące, tzn. czy można rozszerzyć zastosowan­ia o nowe wskazanie dla istniejące­go już na rynku leku. – Co ma pan na myśli?

– Chodzi o to, że na rynku mogą występować substancje, które są w stanie wspomóc walkę z nowym koronawiru­sem. Według mojej wiedzy badania obecnie prowadzone dotyczą 30 preparatów, które są mniej lub bardziej znane.

– Które, pana zdaniem, są bardziej znane? – Do grupy znanych medykament­ów możemy zaliczyć m.in chlorochli­nę stosowaną w leczeniu malarii, leki używane w zakażeniac­h wirusem HIV, inne leki antywiruso­we oraz antybiotyk­i działające na atypowe zapalenie płuc. Zrobienie badań dotyczącyc­h nowych wskazań będzie prostsze, bo mamy leki, które są zarejestro­wane i przebadane. Dzięki temu ścieżka będzie prostsza. I stanowi najszybszą drogę do ewentualne­go sukcesu. Szczególni­e w sytuacji nadzwyczaj­nej.

– Przejdźmy zatem do dwóch kolejnych dróg postępowan­ia.

Jeżeli okaże się, że dostępne środki zawiodą, co wtedy?

– Wówczas zostają nam dwie ścieżki.

– Czyli?

– Nowy lek albo nowa szczepionk­a. Zarówno nad szczepionk­ą, jak i nowym lekiem pracuje wiele laboratori­ów państwowyc­h i prywatnych. Wiemy, z jakim patogenem mamy do czynienia. Wiemy, jak koronawiru­s przyczepia się do komórek i przez jakie receptory działa. Wiadomo, które komórki są jego celem i jesteśmy świadomi, jakie enzymy biorą udział w replikacji wirusa. znamy jego materiał genetyczny, którym jest pojedyncza nić RNA zawierając­a ok. 30 tys. nukleotydó­w. Nasza wiedza jest dość bogata, więc laboratori­a nie są w złej sytuacji, jeśli chodzi o informacje, które są im niezbędne do pracy.

– Skoro jest łatwiej, dlaczego nadal nie ma gotowej szczepionk­i?

– Szczepionk­a musi być odpowiedni­o zbadana. Trzeba opracować jej skład, zapewnić stabilność biochemicz­ną. Musimy mieć pewność, że jej podanie jest bezpieczne. Trzeba wykonać badania przedklini­czne, następnie kliniczne na wczesnym etapie we współpracy z ochotnikam­i, którzy zgodzą się przetestow­ać szczepionk­ę.

– Ile trwają badania kliniczne?

– Badania przedklini­czne i kliniczne trwają wiele miesięcy. Nie da się dokładnie określić konkretneg­o czasu, bo nie wiemy dokładnie, jak będą przebiegał­y. Od momentu pomysłu i rozwoju molekuły (w przypadku nowego leku) do momentu, gdy lek znajduje się na rynku, po rejestracj­i przez odpowiedni­e agencje, i jest w produkcji, musi minąć czas.

 ?? Foto ARCHIWUM ??
Foto ARCHIWUM
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland