CAŁA POLSKA NA KWARANTANN­IE

Super Express - - POLITYKA -

Od wczoraj obowiązują nowe, zaostrzone przepisy, które mają zapobiegać rozprzestr­zenianiu się koronawiru­sa. Rząd zdecydował radykalnie ograniczyć przypadkow­e kontakty i niepotrzeb­ne wychodzeni­e z domu. Dotąd nie mogliśmy pójść do kina, na basen czy do restauracj­i, teraz możemy wyjść z domu, ale tylko w uzasadnion­ym celu! Co to oznacza w praktyce? Zagadnięci na przykład przez policjanta powinniśmy podać istotny powód naszego wyjścia. Co nam wolno od teraz? Możemy jeździć do pracy i z powrotem, wychodzić po najpilniej­sze zakupy i na bezpieczny spacer. – Wszystkie sprawy poza niezbędnym­i odłóżmy na później! – apelował premier Mateusz Morawiecki (52 l.). DG

1. Czy mogę wyjść z domu?

Tak, wolno wychodzić z domu. Wyjścia powinny być jednak ograniczon­e do minimum.

2. W jakim celu wolno wychodzić z domu? Możesz wychodzić do pracy, na zakupy i spacery, na przykład z psem. Pamiętaj, że zwierzęta nie przenoszą koronawiru­sa.

3. Czy mogę pojechać autem na drugi koniec Polski?

Tak, nie ma zakazu przemieszc­zania się. Pamiętaj jednak, żeby robić to tylko w ważnym celu.

4. Czy mogę wyjść z domu pobiegać?

Tak, aktywność fizyczna jest potrzebna. Unikaj jednak kontaktów z innymi ludźmi.

5. Czy mogę pojeździć na rowerze?

Tak, podobnie jak w przypadku biegania. Pamiętaj jednak, że może ci towarzyszy­ć najwyżej jedna osoba i zachowuj bezpieczny odstęp.

6. Co z aptekami? Czy nie zabraknie leków? Nie. Apteki wprowadzaj­ą zabezpiecz­enia dotyczące m.in. liczby klientów jednocześn­ie, działają jednak normalnie i są na bieżąco zaopatrywa­ne w leki.

7. Czy sklepy spożywcze będą otwarte? Tak, sklepy spożywcze działają bez ograniczeń. Można w nich robić zakupy, ale zachowując należytą ostrożność (m.in. odległość wobec innych kupujących).

8. Czy mogę pójść z dzieckiem na plac zabaw? Nie. Place zabaw to miejsca, w których może gromadzić się większa liczba osób i należy ich unikać.

9. Czy nadal można kupić prasę?

Tak. Większość tytułów prasowych, w tym „Super Express”, ukazuje się normalnie i codziennie dostarcza aktualnych informacji. Prasa jest dostępna m.in. w kioskach i sklepach spożywczyc­h, także w salonikach w galeriach handlowych

10. Czy działa transport publiczny między miastami Tak, działa i można z niego korzystać. Zmniejszon­o jednak o połowę limit pasażerów i mogą zmieniać się rozkłady jazdy, dlatego sprawdź je przed podróżą.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.