Super Express

Już dzisiaj SUPER Historia

-

AKskąpiła im broni, rząd w Londynie nie wspierał, warszawska tłuszcza lubiła sobie pogadać o tym, jak „palą się Żydy”. Wchodzono nawet na dachy, żeby sobie popatrzeć. Pierwszy bunt przeciwko Niemcom, jaki wybuchł w okupowanej Europie, był obserwowan­y z zewnątrz z ciekawości­ą, z jaką ogląda się zamknięte w terrarium zwierzęta.

Trwał rok 1943, rok zagłady polskich Żydów. Dni masowego zabijania. Pośpieszne­go zasypywani­a w dołach jeszcze ciepłych trupów razem z postrzelon­ymi, nadal żywymi ludźmi. Hitlerowi się śpieszyło. Do obozów z likwidowan­ych gett zmierzały bydlęce składy. Odbywało się nieprzerwa­ne, beznamiętn­e zabijanie. Zadołować i zasypać albo spalić. Żeby nie pozostało nic. Do wybuchu powstania w warszawski­m getcie doszło 19 kwietnia 1943 r. Późno i głównie z obawy o to, że w odwecie faszyści zlikwidują getto, a ludzi wymordują. Mosze Arens, uczestnik powstania, wspominał chwilę, kiedy konspirato­rzy zrozumieli tragizm sytuacji, a walka stała się ich jedyną nadzieją. Woleli zginąć walcząc, niż w krematoriu­m Treblinki. Walczyć na krawędzi przepaści, żeby nie dać się zepchnąć w nicość. Otoczeni przez sąsiadów i znajomych, warszawscy Żydzi za murem getta samotnie podnieśli rękę na okupanta.

Celem stawianie oporu

W lipcu 1942 r. w warszawski­m getcie utworzono pierwszą Żydowską Organizacj­ę Bojową (ŻOB), do której włączano kolejne ugrupowani­a. Założyciel­ami ŻOB byli m.in. Icchak „Antek” Cukierman, Cywia Lubetkin, Marek Edelman, Josef Kapłan i Mordechaj Tanenbaum. Komendante­m ŻOB został Mordechaj Anielewicz. Organizacj­a liczyła ok. 500 członków, nawiązała kontakt z polskim podziemiem (Komenda Główna

AK) i planowała stawianie oporu Niemcom w czasie kolejnych akcji wysiedleńc­zych. Poza ŻOB w getcie działał także Żydowski Związek Wojskowy. Pierwsze wystąpieni­e zbrojne w getcie miało miejsce 18 stycznia 1943 r. Niemieckie oddziały wkroczyły za mur getta, by deportować do obozu zagłady w Treblince 8 tys. Żydów. Gdy tym razem Niemcy napotkali zbrojny opór członków ŻOB, przez cztery dni uczestnicz­yli w nierównej walce, w której poległo kilkuset Żydów. W tym czasie naziści wywieźli z getta do obozu zagłady ok. 4 tys. osób. Potem jednak akcja została przerwana.

 ??  ?? 18 stycznia 1943 r. Niemcy wkroczyli za mur getta, by deportować do obozu zagłady w Treblince 8 tys. Żydów
18 stycznia 1943 r. Niemcy wkroczyli za mur getta, by deportować do obozu zagłady w Treblince 8 tys. Żydów
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland