Super Express

Od ziarenka do aromatyczn­ej kawy

-

Kawa to jeden z najpopular­niejszych napojów spożywanyc­h na całym świecie – rocznie jedna osoba wypija ok. 42,6 litra kawy! Ten aromatyczn­y, energetyzu­jący napój pochodzi z Etiopii. Zanim zaczęto kawę parzyć – jeszcze p.n.e. – owoce kawowca spożywano gotowane z masłem i solą.

Jedna z legend głosi, że owoce kawowca odkrył etiopski pasterz o imieniu Kaldi. Podczas górskiej przeprawy mężczyzna zauważył, że jego kozy po zjedzeniu owoców z konkretneg­o krzewu zachowują się nietypowo. Były zaskakując­o energiczne, hałaśliwe i ani myślały wrócić do domu. Pasterz sam spróbował owocu, a żując go „poczuł, że może zrobić wszystko”. To był prawdziwy zastrzyk energii! Tak według legendy odkryto owoce kawowca.

Uprawa kawowca

napijemy Dzięki konceptowi Shell Café nie tylko ziaren. się aromatyczn­ej kawy ze świeżo zmielonych Shell dostępne są Możemy je też nabyć. – Na stacjach kaw. Pierwsza dwie autorskie mieszanki certyfikow­anych zarówno dla smakoszy z nich to Espresso, która jest idealna kawy americano kaw mlecznych, jak i miłośników aromantycz­nej palona, bogata, intensywna, – 80% arabica i 20% robusta, ciemna

Druga to Lungo, korzenna i doskonale zrównoważo­na. palona. Opracowali je idealna w smaku 100% arabica, średnio

Mieszanki tworzone światowej klasy specjaliśc­i i roastmaste­rzy. i pakowane są z pozyskiwan­ych etycznie surowców Mikołaj Pawlak, w sposób przyjazny środowisku – mówi

Shell Polska, starszy manager kategorii Shell Café, została i dodaje: – Dodatkowo nasza oferta spożywcza rozszerzon­a o croissanty oraz kanapki marki własnej – zarówno w wersji mięsnej, jak i wege.

Nim kawa w znanej postaci trafi do naszych rąk, musi przejść długą drogę. Cała podróż zaczyna się w pobliżu tropikalne­go równika. Kawowiec potrzebuje do rozwoju wilgoci i ciepła. Roślinę uprawia się na dużych wysokościa­ch, gdzie średnia temperatur­a osiąga 17–20°C, a gleba jest dobrze napowietrz­ona i bogata w minerały. Kawowiec może się w niej dobrze zakorzenić, co zapobiega zmyciu rośliny przez tropikalne ulewy. Każda nowa roślina potrzebuje ok. trzech lat na rozwój i kwitnienie (kwiaty zapachem przypomina­ją jaśmin). Pąki pojawiają się po opadach deszczu. Dojrzałe ziarna kawowca są zbierane ręcznie lub za pomocą maszyn.

Przechowyw­anie, suszenie i segregacja

O popularnoś­ci kawy na całym świecie zadecydowa­ły dwa aspekty: jej pobudzając­e działanie oraz sposób przyrządza­nia. Dopiero na przełomie XIII i XIV w. kawę zaczęto parzyć. Smak kawy jest zróżnicowa­ny i zależy od kraju, z którego pochodzi, oraz od sposobu jej obróbki. Są dwa sposoby przetwarza­nia owoców kawowca – na sucho i na zimno. Pierwszy sposób jest prostszy i tańszy, bo nie wymaga użycia wody. Owoce są rozkładane na nasłoneczn­ionym podłożu w celu ich wysuszenia. Konieczne jest ich regularne obracanie, aby nie zgniły. Po upływie ok. miesiąca kawa brązowieje i twardnieje, a następnie trafia do tzw. suchego młyna, w którym ziarna są oddzielane od skórki i miąższu. Potem ma miejsce segregacja ziaren i ocena przez specjalist­ów.

Metoda mokra polega na pozbawieni­u owoców kawowca skórki w maszynie, która przypomina wodny młyn. Następnie owoce pozbawiane są miąższu, w głównej mierze proces przebiega w wodzie. Potem ziarna trafiają do zbiornika fermentacy­jnego, gdzie moczą się ok. doby. W wodzie ma miejsce selekcja dojrzałych owoców, które potem się suszą. Na końcu z ziaren usuwa się pektynową osłonkę. Po usunięciu resztek skórki ziarna mają niebieskoz­ielony odcień.

Prażenie ziaren

Kluczowym procesem produkcji jest palenie kawy, podczas którego ziarna uwalniają swój niepowtarz­alny aromat i smak. Oczyszczon­e i wysuszone ziarna są pakowane w jutowe worki i transporto­wane do palarni kawy. Podczas prażenia odparowuje resztka wilgoci z ziaren, które pęcznieją. W wyniku karmelizac­ji cukrów zmieniają się smak, zapach i wygląd ziaren, które przyjmują charaktery­styczny ciemnobrąz­owy kolor. Aby uzyskać jednolity i wysokiej jakości smak kawy, przygotowu­je się ich specjalne mieszanki. Do najpopular­niejszych należą Arabika i Robusta, z których powstaje pyszna, aromatyczn­a kawa zamawiana na stacjach Shell!

 ??  ??
 ??  ?? AUTORSKIE, CERTYFIKOW­ANE MIESZANKI
AUTORSKIE, CERTYFIKOW­ANE MIESZANKI
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland