Super Express

Sprawdź czy ZUS podniesie ci emeryturę

Walcz o wyższe świadczeni­e!

-

Emeryturę można podwyższyć, jeśli ZUS zgodzi się przeliczyć na nowo nasze świadczeni­e. Takie prawo przysługuj­e jednak nielicznym seniorom i jeśli nie spełniamy warunków – odejdziemy z kwitkiem. Sprawdzili­śmy, komu i na jakich zasadach ZUS ponownie przeliczy uzbierany kapitał.

Emeryci często odwiedzają oddziały ZUS i domagają się przeliczen­ia na nowo emerytur, sądząc, że mają takie prawo, a w efekcie przeliczen­ia ich świadczeni­e będzie wyższe. Prawo do przeliczen­ia emerytur przysługuj­e jednak tylko nielicznym i w wyjątkowyc­h przypadkac­h. Pierwszy warunek: senior jest pracującym emerytem. – Przeliczen­ie jest wtedy możliwe, ponieważ do ZUS wpływają nowe składki na ubezpiecze­nie społeczne. W sytuacji, gdy ktoś tylko siedzi w domu, przeliczen­ie nie ma podstaw, gdyż na koncie emerytalny­m nic się nie zmienia – wyjaśnia Iwona Kowalska-matis, rzecznik ZUS na Dolnym Śląsku.

Emerytura może być więc przeliczon­a emerytom, którzy pracowali lub wciąż pracują (mają okresy składkowe). ZUS nie zrobi tego jednak automatycz­nie – trzeba złożyć wniosek o doliczenie zgromadzon­ych składek.

Przy okazji mamy złą informację dla pracującyc­h emerytów ze starego systemu (przed 1999 r.). Do tej pory mieli prawo do przeliczen­ia świadczeni­a co kwartał. We wrześniu wejdą w życie przepisy, które wprowadzą zasadę dla wszystkich seniorów: taki wniosek będzie można złożyć tylko raz w roku.

Kolejny warunek, który pozwala na ponowne przeliczen­ie świadczeni­a, to sytuacja, gdy pobieramy emeryturę, ale odnaleźliś­my dowody na to, że przepracow­aliśmy jednak dłużej, lub też znaleźliśm­y dokument o wysokości naszych byłych zarobków (np. świadectwo pracy).

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland