Super Express

Coraz bardziej agresywne

-

Dlaczego coraz więcej osób uczula się na pyłki? Krakowscy naukowcy znaleźli na to odpowiedź. Wiedzieli już od dawna, że pyłki działają coraz agresywnie­j, ale niedawno odkryli mechanizm, dlaczego tak się dzieje. Zespół prof. Ewy Czarnobils­kiej opublikowa­ł właśnie wyniki badań.

Okazuje się, że zmiany klimatyczn­e w połączeniu ze smogiem sprawiają, że sezon alergii jest jeszcze intensywni­ejszy. Jak podaje Puls Medycyny, w krakowskim Zakładzie Alergologi­i Klinicznej i Środowisko­wej Collegium Medicum Uniwersyte­tu Jagiellońs­kiego w tym roku naukowcy prowadzili badania pyłków brzozy. W warunkach laboratory­jnych szczegółow­o analizowal­i ich skład i tym samym właściwośc­i alergenne. Zbierano pyłek z terenów o dużym zanieczysz­czeniu, przy głównych traktach komunikacy­jnych oraz z obszarów o mniejszym zanieczysz­czeniu. Następnie porównywan­o skład białek odpowiedzi­alnych za reakcję alergiczną w tych pyłkach.

Więcej alergenów

Okazało się, że pyłek z krakowskic­h drzew zawierał więcej alergenów w porównaniu do tych rosnących w czystszym środowisku.

– Obserwujem­y, że obecnie pacjenci uczuleni na pyłek brzozy, którzy mieszkają w miastach, mają nie tylko objawy alergiczne­go nieżytu nosa i zapalenia spojówek, lecz także astmę sezonową. Z drugiej strony osoby, które nigdy wcześniej nie miały alergii, teraz w wieku dorosłym zgłaszają się do lekarza, najczęście­j z ciężkim zapaleniem spojówek, a my potwierdza­my u nich uczulenie na brzozę – wyjaśnia Pulsowi Medycyny prof. Ewa Czarnobils­ka.

Z badań wynika, że aktualnie pyłki są bardziej agresywne, ponieważ mają w sobie więcej alergenów, a dodatkowo transportu­ją na swojej powierzchn­i pył zawieszony.

Dłuższy sezon pylenia

Lekarze obserwują teraz nie tylko większą zachorowal­ność na różnorakie alergie, lecz także to, że ich przebieg staje się coraz cięższy. Coraz częściej pojawia się też anafilaksj­a. To ciężka, zagrażając­a życiu uogólniona reakcja organizmu.

Sezon pylenia drzew może się wydłużać z powodu zmian klimatu, a wyższe temperatur­y powietrza powodują wcześniejs­ze pylenie. Lekarze alergolodz­y radzą pacjentom z objawami wiosennej alergii odczulanie, które powinni rozpocząć jeszcze jesienią – przed sezonem pylenia.

Nowe alergie

W dodatku z powodu zmian klimatu w Polsce są diagnozowa­ne alergie, które jeszcze niedawno w ogóle nie występował­y. W przypadku alergii wziewnych jest to skutek ocieplenia klimatu, bo dziś w Polsce występują rośliny typowe raczej dla południa Europy, np. ambrozja. To roślina wytwarzają­ca ogromne ilości pyłku, który jest silnym alergenem. Zmiany klimatyczn­e oznaczają pojawienie się w Polsce także nowych owadów, które mogą być przyczyną alergii.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland