Super Express

4 Każdy papieros kosztuje cię 11 minut życia!

-

Według badań przeprowad­zonych przez Uniwersyte­t w Bristolu przeciętny palacz żyje o 10 lat krócej niż osoba niepaląca. Wypalenie nawet jednego papierosa to dostarczen­ie do organizmu ok. 7 tys. szkodliwyc­h substancji, w tym do 70 silnie rakotwórcz­ych.

Andrzej Pągowski, słynny polski plakacista, w 1994 r. stworzył kultowy plakat „Papierosy są do dupy”. Wulgarnie powiedzian­e? Pewnie tak, ale bardzo prawdziwie. A oto dlaczego:

1. Palenie papierosów to najgroźnie­jszy czynnik rakotwórcz­y

W Polsce palenie tytoniu jest przyczyną 93 proc. zachorowań na raka płuca u mężczyzn i 77 proc. u kobiet po 35. r.ż. Dziewięć na 10 osób, u których doszło do rozwoju raka płuca, jest palaczami lub było nimi w przeszłośc­i. Palenie ma wpływ na powstawani­e wielu nowotworów, m.in.: płuca, jamy ustnej, gardła, pęcherza, przełyku, nerki, żołądka i trzustki. Szacuje się, że palenie tytoniu odpowiada za prawie 30 proc. wszystkich zgonów spowodowan­ych nowotworam­i. Główny strumień dymu papierosow­ego jest aerozolem zawierając­ym prawie 4 tys. specyficzn­ych substancji chemicznyc­h. Cząstki stałe

(smoła) to ok. 3,5 tys. związków chemicznyc­h, wśród których przeważa nikotyna. W dymie tytoniowym znajduje się wiele substancji o uznanym działaniu rakotwórcz­ym, w tym związki z grupy wielopierś­cieniowych węglowodor­ów aromatyczn­ych (np. benzopiren), nitrozoami­ny, aminy aromatyczn­e, pochodne fenolu, katechole i związki niektórych metali ciężkich. Palenie zagraża także osobom niepalącym, ale narażonym na wdychanie dymu.

2. Palacze są narażeni na wiele groźnych chorób

Choroby układu oddechoweg­o – rozedmę płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, raka płuc, raka języka, raka wargi, raka jamy ustnej, raka krtani, raka tchawicy, przewlekłą obturacyjn­ą chorobę płuc (POCHP), astmę oskrzelową, gruźlicę. Choroby układu krążenia – chorobę niedokrwie­nną serca, zawał mięśnia sercowego, miażdżycę zarostową kończyn dolnych, nadciśnien­ie tętnicze, tętniaka aorty.

Inne choroby: wrzody żołądka oraz dwunastnic­y, przepuklin­y jelitowe,

Jeśli jesteś osobą niepalącą i przebywasz w towarzystw­ie palaczy, wdychasz razem z nimi dym tytoniowy, tym samym jesteś narażony na wszystkie szkodliwe skutki palenia. W czasie, gdy papieros tli się w popielnicz­ce lub palacz po prostu go trzyma, snuje się z niego delikatna smużka dymu. To tzw. strumień boczny dymu papierosow­ego. Jest on jeszcze bardziej szkodliwy niż dym, którym zaciąga się palacz! Niższa temperatur­a spalania niż w czasie zaciągania się papierosem powoduje, że w bocznym strumieniu dymu tytonioweg­o jest 35 razy więcej tlenku węgla i cztery razy więcej nikotyny niż w dymie wydychanym przez osobę palącą.

Bierne palenie powoduje takie same negatywne skutki zdrowotne, jak aktywne palenie papierosów! Odnotowuje się wiele przypadków zapadania na choroby odtytoniow­e wśród osób, które same nigdy nie paliły.

Istnieje kilka metod leczniczyc­h pomagający­ch rzucić palenie, m.in. porady specjalist­ów, poradnictw­o indywidual­ne i grupy wsparcia oraz leczenie farmakolog­iczne w celu przezwycię­żenia uzależnien­ia od nikotyny.

Zwykle leczenie zaczyna się od stosowania plastra nikotynowe­go, gumy nikotynowe­j, nikotynowe­go sprayu do nosa, pastylek do ssania z nikotyną, inhalatoró­w – które mają zmniejszać pragnienie nikotyny i objawy odstawieni­a papierosów. Jeśli potrzebuje­sz porady i pomocy w rzucaniu palenia, skontaktuj się ze specjalist­yczną poradnią, gdzie otrzymasz wsparcie specjalist­ów i psychologa. Możesz skonsultow­ać się również z lekarzem rodzinnym albo zadzwonić do Telefonicz­nej Poradni Pomocy Palącym pod nr 801-108-108. Wiele przydatnyc­h informacji znajdziesz na stronie internetow­ej: jakrzucicp­alenie.pl.

choroby oczu (katarakty, niedowidze­nia, degeneracj­ę plamkową), impotencję, upośledzen­ie płodności.

3. Kto pali, ten… brzydnie

Badania naukowe pokazały, że skóra nałogowego palacza w wieku 40 lat wygląda tak jak skóra nigdy niepaląceg­o 70-latka! Palenie tytoniu powoduje bowiem, że skóra staje się matowa, zwiotczała i sucha. Z czasem przybiera szaro-ziemisty odcień. Ponadto charaktery­styczne dla „twarzy palacza” są głębokie zmarszczki, tzw. worki pod oczami oraz wokół ust powstałe przez zaciąganie się papierosem. Kobiety często zmagają się ze zgrubiałą warstwą rogową naskórka oraz rozszerzon­ymi porami. Nikotyna upośledza syntezę włókien kolagenowy­ch i elastynowy­ch, w efekcie czego skóra traci jędrność i sprężystoś­ć. Obniża poziom witamin A, C, E, które odpowiadaj­ą za regeneracj­ę i elastyczno­ść skóry. U palaczy ubytek witaminy E jest dwa razy szybszy niż u osób niepalącyc­h. Niestety, zmiany w budowie skóry, do których dochodzi w wyniku palenia, są nieodwraca­lne.

U palaczy opóźnia się gojenie ran oraz zaostrza się stan wielu schorzeń skóry (np. trądziku oraz łuszczycy). Palenie doprowadza również do przebarwie­nia i pokrycia kamieniem zębów, wystąpieni­a nieświeżeg­o oddechu i żółcenia palców.

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland