Super Express

Wczesne objawy jajnika

CZUJNOŚĆ ONKOLOGICZ­NA POMAGA

-

Rak jajnika to jeden z najtrudnie­jszych do wczesnego wykrycia nowotworów złośliwych. Powodem jest przede wszystkim brak skutecznyc­h metod profilakty­cznych i brak świadomośc­i pierwszych sygnałów. Jedyną grupą z dostępem do skutecznyc­h działań profilakty­cznych są kobiety z grupy wysokiego ryzyka zachorowan­ia na nowotwory złośliwe, czyli kobiety, w których rodzinie występował nowotwór Brca-zależny: rak jajnika, piersi, trzustki czy prostaty u mężczyzn i stwierdzon­o mutację w genach BRCA1 lub BRCA2.

Warto jednak wiedzieć, że wystąpieni­e charaktery­stycznych symptomów, takich jak wodobrzusz­e, świadczy już o wysokim stopniu zaawansowa­nia choroby, która nie bez powodu nazywana jest „cichym zabójcą”.

– Jednak opinia, że w raku jajnika długo nie ma żadnych objawów, jest mitem – podkreśla prof. Anita Chudecka-głaz, kier. Kliniki Ginekologi­i Operacyjne­j i Onkologii Ginekologi­cznej Dorosłych i Dziewcząt Pomorskieg­o Uniwersyte­tu Medycznego. – One istnieją, tylko trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę, i wykazać odpowiedni­ą czujność, skupić się na 3–4 objawach, które mogą świadczyć o raku jajnika. To bóle, dyskomfort w jamie brzusznej, uczucie pełności po jedzeniu, wzdęcia, częstomocz. Jeśli takie objawy pojawiają się minimum 12 razy w miesiącu, to już powinno zaniepokoi­ć. Jeśli w ciągu ostatnich sześciu miesięcy występują prawie co dzień, należy udać się do ginekologa – ostrzega. Rok 2021 był przełomowy w leczeniu raka jajnika. Większość nowo diagnozowa­nych pacjentek z zaawansowa­nym platynozal­eżnym rakiem jajnika, niezależni­e od statusu mutacji w genach BRCA1 i BRCA2, uzyskało dostęp do leczenia

Rozwija się bez żadnych objawów, ale nieleczona może doprowadzi­ć do zawału serca czy udaru mózgu. Choroba rozwija się z powodu złej diety, braku aktywności fizycznej, palenia papierosów oraz nadużywani­a alkoholu.

Nadciśnien­ie tętnicze

Sprzyjają mu nadwaga, palenie papierosów, a także siedzący tryb życia.

Nowotwory

Do najczęście­j występując­ych u mężczyzn należą: rak płuca, prostaty, pęcherza moczowego, żołądka oraz jelita grubego.

Choroby prostaty

Prostata ma tendencję do rozrastani­a się, co stwarza problemy z oddawaniem moczu. Może także dochodzić do zapalenia, a nawet nowotworu.

Łysienie

Powodem jest działanie hormonów płciowych, którego objawem jest skrócenie fazy rozwoju włosów. Włosy stają się coraz krótsze, a także bardziej łamliwe. nowoczesny­mi inhibitora­mi PARP. Dzięki inhibitoro­m PARP wydłużył się czas od progresji choroby, a dzięki temu, że jest to terapia doustna, poprawił się komfort życia pacjentek.

Łysienie androgenow­e to choroba, którą można leczyć.

Choroby płuc, m.in. przewlekła obturacyjn­a choroba płuc (POCHP)

Narażeni są zwłaszcza mężczyźni palący papierosy. POCHP to choroba, która ogranicza przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Przyczynam­i tej choroby mogą być zniszczeni­a miąższu płucnego. Główne objawy to: kaszel (zwłaszcza poranny) oraz duszność.

Spadek poziomu testostero­nu i innych hormonów płciowych

Przekłada się na zmniejszen­ie płodności, a także skłonność do tycia.

– Największe szanse na wyleczenie mają chore w pierwszej linii leczenia. Dlatego tak ważne jest, aby nowo diagnozowa­ne pacjentki otrzymywał­y jak najskutecz­niejsze leczenie już na samym

Osłabienie siły mięśniowej

Zmniejsza się liczba włókien mięśniowyc­h, co przekłada się na spadek siły i formy.

Zaburzenia snu

Występują w związku ze spadkiem produkcji melatoniny. Pomocne mogą okazać się leki oraz suplementy diety.

Problemy ze wzwodem oraz wytryskiem

Dotykają bardzo wielu mężczyzn po 40. roku życia, mogą być powodem osłabienia poczucia własnej wartości, jak i przyczyną konfliktów w związku. Powodem może być przewlekły stres, cukrzyca lub miażdżyca. początku terapii, w wykwalifik­owanych ośrodkach – mówi prof. Włodzimier­z Sawicki, prezes Polskiego Towarzystw­a Ginekologi­i Onkologicz­nej.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland