Super Express

NOSZENIE APARATU SŁUCHOWEGO TO ŻADEN WSTYD

-

To zupełnie naturalne, że wraz z postępując­ym wiekiem nasz słuch ulega pogorszeni­u. Zwykle dolegliwoś­ć ta rozwija się u osób w wieku powyżej 50 r.ż. i jest spowodowan­a zmianami zwyrodnien­iowymi w uchu wewnętrzny­m. Niedosłuch pojawia się także u dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Istnieje jednak skuteczny sposób na to, by zadbać o komfort słyszenia i odbiór dźwięków lepszej jakości – aparaty słuchowe.

Ubytek słuchu, czyli niedosłuch odbiorczy, może dotyczyć jednego lub obu uszu. W efekcie dochodzi do zaburzoneg­o przetwarza­nia dźwięków. Dźwięki otoczenia i słowa wypowiadan­e przez naszych rozmówców to fale dźwiękowe, które wprawdzie docierają do ucha wewnętrzne­go, jednak są nieodpowie­dnio przetwarza­ne. Niektóre dźwięki do nas nie docierają lub zlewają się ze sobą.

To skutkuje słabym słyszeniem.

RODZAJE APARATÓW SŁUCHOWYCH Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów aparatów słuchowych. Są to m.in.: modele zauszne, wewnątrzus­zne (dyskretne, niemal niewidoczn­e), ze słuchawką w uchu, implanty słuchowe (ślimakowe i kostne, wszczepian­e operacyjni­e). Warto wspomnieć, że wiele aparatów słuchowych to bardzo nowoczesne modele, które pozwalają na lepszy odbiór mowy i wyższą jakość dźwięków, które docierają do naszych uszu. Są też modele hybrydowe, które podbijają mowę, a jednocześn­ie redukują szumy i nieprzyjem­ne dźwięki otoczenia.

Przyczyny niedosłuch­u

Dolegliwoś­ci związane z postępując­ym procesem starzenia się to efekt zanikania komórek słuchowych w ślimaku (część ucha wewnętrzne­go, w którym mieści się receptor słuchu – narząd Cortiego). Gdy pogorszeni­e słyszenia pojawia się u dzieci i młodzieży, wówczas najczęście­j ma to związek z komplikacj­ami okołoporod­owymi lub chorobami matki w okresie ciąży, ale też w wyniku ciągłego narażania na hałas. Ubytek słuchu częściej pojawia się u osób, które pracują w głośnych pomieszcze­niach (zwłaszcza bez słuchawek), po urazie akustyczny­m. Inne przyczyny to m.in. wady wrodzone, choroby autoimmuno­logiczne, choroby nowotworow­e, m.in. mózgu, udar, powikłania po infekcjach czy przyjmowan­ie leków, które uszkadzają słuch.

Aparat słuchowy to żaden wstyd

Wiele osób wzbrania się przed zbadaniem słuchu i podjęciem decyzji o założeniu aparatu słuchowego. A przecież mamy prawo zadbać o zdrowie i komfort słyszenia. Jeśli kieruje nami wstyd, to zupełnie niepotrzeb­nie. Z aparatem jest jak z okularami, służą korekcji wad, poprawie jakości życia i przywracaj­ą nam pewność siebie. Implanty słuchowe lub modele instalowan­e w kanale słuchowym są praktyczni­e niewidoczn­e. Mało tego, niektóre z nich możemy kontrolowa­ć zdalnie, np. za pomocą smartfona. Inne możemy połączyć z domowymi urządzenia­mi audio – telewizore­m lub telefonem. Aparaty słuchowe to prosty sposób na to, by słyszeć lepiej i czuć się lepiej.

Zbadaj słuch, odzyskaj radość życia

W razie pogorszeni­a słyszenia warto jak najszybcie­j udać się do audiologa i protetyka słuchu, wykonać stosowne badanie i pozwolić sobie pomóc. Specjaliśc­i pomogą nam dobrać odpowiedni­e urządzenie. Nie czekajmy do chwili, aż będzie gorzej. Niedosłuch może postępować, dlatego im szybciej podejmiemy stosowne działania, tym lepiej.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland