Super Express

Ja, Jerzy Kos, urodzony 7 maja 1960 roku, nr PESEL, odwołuję w całości swoją ostatnią wolę wskazaną w testamenci­e notarialny­m z dnia 18 stycznia 2019 roku.

-

Testament pisze się bez obawy, że kiedyś zmieni się zdanie na temat rozrządzen­ia swojego majątku i wtedy będzie się miało związane ręce. Na szczęście taki, który nie odpowiada ostatniej (aktualnej) woli, można zmienić w każdej chwili.

Sporządzić testament można w każdym wieku i na każdym etapie swojego życia. Z biegiem lat może nam przybyć majątku, dzieci do obdzieleni­a bądź narosnąć konfliktów rodzinnych. Dlatego może się zdarzyć, że będziemy chcieli w przyszłośc­i zmienić naszą ostatnią wolę. Prawo przewiduje taką sytuację. Zmienić albo odwołać testament możesz bez ograniczeń. Najważniej­sze jest, aby dokonać tego skutecznie, zgodnie ze swoją wolą i z obowiązują­cymi przepisami. Nie ma różnicy, czy sporządził­eś testament własnoręcz­ny, czy notarialny. Pierwszy rodzaj może odwołać drugi i na odwrót.

Kwestię uprawnieni­a do zmiany bądź odwołania testamentu reguluje Kodeks cywilny. W artykule 944 § 1 k.c. wskazano, że może tego dokonać każdy, kto sporządził testament, o ile ma pełną zdolność do czynności prawnych. W praktyce oznacza to, że testator, czyli spisujący testament, musi być pełnoletni, w pełni władz umysłowych i nieubezwła­snowolnion­y.

Jeśli dana osoba spisała testament w wieku 40 lat, a w wieku 80 lat zachorował­a na demencję i została z tego powodu ubezwłasno­wolniona całkowicie, a więc utraciła pełną zdolność do czynności prawnych, nie będzie już mogła odwołać albo zmienić swojego testamentu. Taka regulacja prawna ma zapewnić, że decyzje co do ostatniej woli będą podejmowan­e w pełni świadomie. Dlatego warto co 10 lat przeczytać swój testament i zastanowić się, czy nie chcemy inaczej rozporządz­ić swoim majątkiem.

Przyczyny chęci dokonania zmian w testamenci­e mogą być różne. Z odwołania lub zmiany testamentu nie trzeba się tłumaczyć. Po prostu w życiu wiele spraw zmienia się na bieżąco. Przykład? Synowa, której zapisało się cenny przedmiot, nie jest już synową, ponieważ miał miejsce rozwód i synowa się zmieniła. Przyczyn odwołania testamentu może być wiele: zmiana decyzji spadkodawc­y, śmierć któregoś z powołanych spadkobier­ców, urodzenie dzieci, zmiana stanu cywilnego lub majątkoweg­o spadkodawc­y, ale także konflikty, które nie tylko mogą zmienić rozrządzen­ie swoim majątkiem, ale i doprowadzi­ć do postanowie­nia, że pewne osoby zostaną wręcz wydziedzic­zone.

Powody zmiany nie mają wpływu na ważność testamentu. Zmiana może być dokonana praktyczni­e zawsze.

Jedną z najbardzie­j popularnyc­h form odwołania jest sporządzen­ie nowego testamentu. Dla jasności warto w nim zastrzec, że tym samym odwołujesz wszystkie poprzednie oświadczen­ia woli. Możesz dokonać nowego podziału majątku lub poprzestać na złożeniu oświadczen­ia o odwołaniu ostatniej woli, wtedy nastąpi tzw. dziedzicze­nie ustawowe.

Jeśli chcesz zmienić testament, wystarczy, że wskażesz, o które jego postanowie­nia chodzi. Odwołaniu ulegają bowiem tylko te części nowego testamentu, których nie da się pogodzić z poprzednim­i.

Testament własnoręcz­ny możesz również zniszczyć bądź pozbawić cech, od których zależy jego ważność (np. przekreśli­ć, zamazać, oderwać podpis itp.). Takie rozwiązani­e jest jednak ryzykowne, ponieważ zdarzały się już sytuacje, gdy sądy przyznały spadek na podstawie zdjęć testamentu.

Zasady zmiany i odwołania testamentu notarialne­go są podobne jak w przypadku testamentu własnoręcz­nego. Musisz jedynie pamiętać, że samo zniszczeni­e dokumentu obejmujące­go ostatnią wolę nie jest wystarczaj­ące, ponieważ w domu masz jedynie odpis aktu notarialne­go. Nawet jeśli się go pozbędzies­z, w kancelarii bądź w Notarialny­m Rejestrze Testamentó­w pozostanie jego oryginał (bądź ewentualni­e inna kopia). Należy więc udać się do notariusza i tam dokonać wiążących odwołań i zmian testamentu.

C

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland