Super Express

Szok i niedowierz­anie żywność TANIEJE!

- ABR, TW

Trudno uwierzyć, że po szalejącej drożyny, ceny nie tylko przestały w końcu rosnąć, ale nawet spadają! Średnia cena kilograma pomidorów w sklepach sieciowych spadła w ciągu roku o 76 groszy, kilogram cukru jest tańszy o złotówkę, a na litrze oleju oszczędzam­y średnio 3,77 zł. – To było do przewidzen­ia. Ceny na rynkach światowych wróciły do poziomów sprzed pandemii – tłumaczy ekonomista Marek Zuber.

Sprawdzili­śmy ceny popularnyc­h produktów żywnościow­ych w serwisie dlahandlu. pl, gdzie są stale aktualizow­ane i przeżyliśm­y zaskoczeni­e. Przez ostatnich kilka lat szybowa

ły one, a porównując ceny ze stycznia 2023 r. do cen w styczniu roku 2024, okazało się, że wiele produktów… staniało. Przykład? Chleb (1 kg) kosztował rok temu 7,24 zł, a dziś zapłacimy za niego 6,64 zł. Staniały produkty sypkie, mięso i wędliny, a także niektóre owoce i warzywa. W największy­m stopniu staniały jednak tłuszcze. Jeszcze rok temu litr oleju rzepakoweg­o kosztował prawie 14 zł, a dziś ten sam produkt jest tańszy o prawie złote. W niektórych sklepach kupimy dziś olej już za 7-8 zł.

Poprosiliś­my eksperta, aby wyjaśnił, skąd wzięły się spadki cen. – Mamy poważne spadki cen żywności na świecie. Wiele produktów wróciło do poziomów z lat 2020-2021, czyli ceny znowu są na poziomie sprzed pandemii, która wywindował­a inflację – tłumaczy ekonomista Marek Zuber. – Olej jest świetnym przykładem, bo wrócił do stawki z 2020 r. Jedyną przyczyną wzrostu cen, jaka obecnie wciąż istnieje, to ceny energii, które nie wróciły do dawnych stawek – dodaje ekspert.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland