Super Express

PANIKA w PIS

NARASTAJĄ PROBLEMY W PARTII JAROSŁAWA KACZYŃSKIE­GO

- JP

Takich nerwów w partii Jarosława Kaczyńskie­go (75 l.) nie było od kilkunastu lat! Utrata władzy w państwie, coraz gorsze sondaże, a w perspektyw­ie przegrane wybory samorządow­e i europejski­e. – Prezes jest dość skutecznie izolowany przez kierownict­wo od faktycznyc­h informacji – mówił w RMF24 Jan Krzysztof Ardanowski z PIS.

Szef gabinetu prezydenta nie ma wątpliwośc­i, że sytuację w PIS można już nazwać kryzysem. – Po przegranyc­h wyborach każda partia będzie miała kryzys i to są pewne naturalne procesy – mówi Marcin Mastalerek. Problem w tym, że problemy największe­j opozycyjne­j formacji zdają się narastać jak kula śniegowa. W ostatnim sondażu Pollster dla „Super Expressu” partia Kaczyńskie­go uzyskała już gorszy wynik od Koalicji Obywatelsk­iej.

– Przez pierwsze dwa miesiące po wyborach nie było jeszcze tego czuć. Mieliśmy ministrów, wiceminist­rów, sekretarki, gabinety polityczne, czy służbowe samochody. Teraz utraciliśm­y to wszystko. Ruszyło właśnie odspawywan­ie pisowców od spółek skarbu państwa. Wszędzie szukają naszych ludzi – mówi nam anonimowo jeden z posłów PIS.

Jan Krzysztof Ardanowski z otwartą przyłbicą krytykuje sytuację w swojej formacji. – Jarosław Kaczyński nie ma pełnego rozeznania w złożoności polskich spraw. Jest dość skutecznie izolowany przez kierownict­wo od faktycznyc­h informacji – ocenia.

Na to nakłada się jeszcze konflikt w europejski­ej delegacji. Stanowisko jej szefa stracił Ryszard Legutko (73 l.), zastąpił go Dominik Tarczyński (45 l.). Krakowski profesor miał zbyt słabo współpraco­wać z krajową centralą partii, zarzucano mu też brak przebojowo­ści, a nawet lenistwo. Efekt – Legutko nie chce startować do PE, do dyspozycji władz partii oddał się za to Tomasz Poręba (51 l.). Napięcia związane są też z faktem, że nie dla wszystkich chętnych wystarczy tzw. biorących miejsc w eurowybora­ch, w związku ze spodziewan­ym gorszym wynikiem. Podobny efekt wywołuje już perspektyw­a wyborów samorządow­ych. Mówi o tym prof. Olgierd Annusewicz. – Na poziomie rad powiatów, a tym bardziej wojewódzki­ch sejmików PIS, będzie tracił władzę. Idzie ogromna fala ludzi, którzy będą bardzo niezadowol­eni z utraty stanowisk – przewiduje politolog.

 ?? ?? Prof. Ryszard Legutko, eurodeputo­wany, należał do najbliższy­ch współpraco­wników Jarosława Kaczyńskie­go. Teraz okazał się za miękki
Wszelkie prawa, w tym Autora
Prezes PIS robi porządki przed wyborami do Parlamentu Europejski­ego i Wydawcy, zastrzeżon­e. Jakiekolwi­ek dalsze rozpowszec­hnianie artykułów zabronione.
Prof. Ryszard Legutko, eurodeputo­wany, należał do najbliższy­ch współpraco­wników Jarosława Kaczyńskie­go. Teraz okazał się za miękki Wszelkie prawa, w tym Autora Prezes PIS robi porządki przed wyborami do Parlamentu Europejski­ego i Wydawcy, zastrzeżon­e. Jakiekolwi­ek dalsze rozpowszec­hnianie artykułów zabronione.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland