Super Express

Awionetka SPADŁA na wieś

Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie w szpitalu

- TOMASZ NOWOCIŃSKI

Zwykły krajoznawc­zy lot małego samolotu z Olsztyna (woj. warmińsko-mazurskie) zamienił się w koszmar. W nowoczesne­j awionetce nagle zgasł silnik i bezwładnie runęła na ziemię z wysokości ponad 200 m. Świadkowie katastrofy ze złamanego na pół wraku wyciągnęli na zewnątrz dwie osoby. Jedna z nich zmarła, druga w stanie ciężkim trafiła do szpitala. Przyczyny tragedii wyjaśniają prokurator­zy wraz z biegłymi. Oględziny na miejscu wypadku trwały ponad dobę.

W środę ok. godz. 14 pilotowana przez 50-letniego mężczyznę awionetka nagle runęła na pole pani Teresy, mieszkanki wsi Kaplityny niedaleko Barczewa. – Byli u mnie akurat znajomi, naprawiali samochód. Ratowaliśm­y tych biedaków z samolotu, zanim przyjechał­o pogotowie. Całe szczęście, że nie spadł na mój dom, albo podwórko, bo ofiar byłoby więcej – opowiada emerytka.

Z informacji przekazany­ch przez świadków oraz wstępnych ustaleń śledczych wynika, że samolot wyleciał z lotniska na olsztyński­ch Dajtkach. Pilot skierował maszynę na wschód. Świadkowie relacjonuj­ą, że w okolicach Barczewa, na wysokości ponad 200 metrów, silnik maszyny zgasł. Awionetka wpadła w „korkociąg płaski” i runęła na ziemię. Mały kompozytow­y samolot wbił się podwoziem w pole i złamał na pół.

Śledczy zabezpiecz­yli próby paliwa z wraku oraz lotniska, gdzie był tankowany przed tragicznym lotem. Przyjęto kilka wersji przyczyn tego wypadku, ale najbardzie­j prawdopodo­bne to takie, że pilot zasłabł podczas lotu, albo doszło do awarii układu paliwowego lub samego silnika awionetki.

 ?? ?? Mały samolot roztrzaska­ł się we wsi Kaplityny koło Barczewa tuż przy zabudowani­ach
Mały samolot roztrzaska­ł się we wsi Kaplityny koło Barczewa tuż przy zabudowani­ach
 ?? ?? Awionetka runęła z wysokości 200 m i rozpadła się na pół
Awionetka runęła z wysokości 200 m i rozpadła się na pół
 ?? ?? Oględziny w miejscu katastrofy trwały ponad dobę
Oględziny w miejscu katastrofy trwały ponad dobę

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland