Super Express

Nie przegrajci­e z tym dziadkem

52-letni Noriaki Kasai to ulubieniec kibiców na całym świecie. W Saporro wraca do PŚ. Pokona Polaków?

- MICHAŁ SKIBA

Skakał jeszcze w czasach Mattiego Nykaenena, był kumplem ze skoczni Adama Małysza, mógłby być ojcem niemal wszystkich skoczków z obecnie panującej elity Pucharu Świata. Noriaki Kasai w czerwcu skończy 52 lata, ale dalej chce skakać. W ten weekend wystartuje w Sapporo.

Od miesięcy trwają rozważania, czy jest to ostatni sezon Kamila Stocha w karierze. Skoczek z Zębu deklarował, że nie zamierza się tułać w okolicach 30. miejsca w konkursach Pucharu Świata. Dodaje również, że skoki jednak porzucić trudno, bo latanie na nartach się po prostu kocha, nawet jeśli ostatnio jest to miłość nieodwzaje­mniona. Coś o tym wie Noriaki Kasai, który od trzykrotne­go mistrza olimpijski­ego jest o 15 lat starszy, a ze skakania jeszcze nie zrezygnowa­ł. Choć w ostatnich latach ponosi fiasko za fiaskiem.

Niedawno Kasai zaliczył kilka udanych konkursów w domowych zawodach i wywalczył miejsce w kadrze na zbliżające się zawody w Sapporo. – Gdy Adam Małysz zaczął odnosić sukcesy, to Noriaki już był po sukcesach. I w trakcie osiągania kolejnych. Dało się odczuć, że w Japonii cieszy się ogromną estymą. Jak byłem tam ostatni raz, to pamiętam, jak wszyscy japońscy dziennikar­ze biegali za nim, kamery nagrywały każdy jego krok. Ludzie reagowali okrzykami nawet na każdy jego skłon podczas rozgrzewki. Japończycy tak reagują, krzyczą: o! o! To fenomen, pewnie związany z jego psychiką. Konsekwent­nie swój plan ten samuraj realizuje – puszcza oko Apoloniusz Tajner, trener Adama Małysza, do niedawna prezes PZN.

Kasai, który nie zdobył punktów PŚ od pięciu lat, marzy o zgarnięciu kolejnych, a przed polskimi skoczkami inne wyzwania. Choć forma podopieczn­ych Thomasa Thurnbichl­era jest bardzo nierówna (lecz w przypadku Piotra Żyły i Aleksandra Zniszczoła zwyżkująca), to jednak nikt z nich nie ma prawa obawiać się Kasaiego. – To się okaże... Kiedy ta forma zawodników jest niższa, a warunki atmosferyc­zne nie pomogą, to wcale nie jest wykluczone, że Kasai dobierze się do któregoś z naszych. Ostatnie wyniki ma obiecujące – zakończył Tajner.

 ?? ?? Dawid Kubacki (34 l.)
Dawid Kubacki (34 l.)
 ?? ?? i Kamil Stoch (37 l.) wychowali się na sukcesach Adama Małysza i Noriakiego Kasaiego
Noriaki Kasai (52 l.) to legenda skoków. Pierwszy sukces, czyli mistrzostw­o świata w lotach, odniósł... 32 lata temu
i Kamil Stoch (37 l.) wychowali się na sukcesach Adama Małysza i Noriakiego Kasaiego Noriaki Kasai (52 l.) to legenda skoków. Pierwszy sukces, czyli mistrzostw­o świata w lotach, odniósł... 32 lata temu

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland