Super Express

DBAJ O NIE, BO DLA CIEBIE HARUJE

-

Zbadania przeprowad­zonego w ubiegłym roku przez polskiego ubezpieczy­ciela na ogólnopols­kiej próbie 1000 osób wynika, że ponad 70 proc. ankietowan­ych boi się, że zapadanie na chorobę cywilizacy­jną. W najmniejsz­ym stopniu dotyczy to osób w wieku 30–45 lat, czyli milenialsó­w. Zdaniem ekspertów, jeśli młodzi ludzie nie zatroszczą się bardziej o swoje zdrowie, to czeka ich krótsze życie niż poprzednie pokolenia.

Z badania wynika też, że ponad połowa Polaków rzadko zgłasza się na badania profilakty­czne. A niestety, w XXI w. choroby cywilizacy­jne takie jak m.in.: otyłość, cukrzyca, nowotwory, depresja czy choroby serca są powszechne. Główną przyczyną hospitaliz­acji i zgonów na całym świecie są schorzenia układu krążenia. W Polsce odpowiadaj­ą aż za 46 proc. zgonów. Nie bez powodu poruszamy ten temat właśnie dziś. Od 17 do 24 kwietnia trwa Tydzień dla Serca. To okazja do tego, by przypomnie­ć o tym, jak ważne są regularne badania i zdrowy styl życia. Warto też znać czynniki ryzyka tych chorób i objawy.

Większość wspomniany­ch chorób, w tym schorzenia układu krążenia, mają związek z tym, jak się odżywiamy, jaki jest poziom naszej aktywności fizycznej, jak radzimy sobie ze stresem czy jak się wysypiamy. Nie bez znaczenia są też używki i regularnoś­ć badań profilakty­cznych, które często pozwalają wcześnie wykryć chorobę, a więc i szybko rozpocząć leczenie. Nie zawsze jest ono łatwe, za to łatwo doprowadzi­ć się samemu do stanu przedchoro­bowego.

Brak aktywności fizycznej i zła dieta prowadzi do zaburzeń w gospodarce tłuszczowe­j organizmu, co z kolei może spowodować wystąpieni­e otyłości, cukrzycy typu 2, nadciśnien­ia tętniczego i miażdżycy. Nadciśnien­ie może prowadzić do udaru mózgu, a miażdżyca tętnic wieńcowych – do zawału serca. Z badania wynika, że coraz młodsze osoby doznają zawałów. Po każdym incydencie serce staje się mniej wydolne, dlatego warto zawalczyć o nie już dziś.

W naszym kraju najczęstsz­ymi chorobami układu krążenia są zawał serca, udar mózgu, nadciśnien­ie tętnicze, zaburzenia rytmu serca i niewydolno­ść serca. Ta ostatnia, jak wynika z raportu „Niewydolno­ść serca w Polsce 2014–2021” opracowane­go przez ekspertów Asocjacji Niewydolno­ści Serca Polskiego Towarzystw­a Kardiologi­cznego (ANS PTK) i analityków Ministerst­wa Zdrowia (MZ), stanowi poważny problem. Prognozy są nieubłagan­e. Epidemiolo­dzy przewidują, że w latach 2022–2031 wzrośnie zapadalnoś­ć na niewydolno­ść serca.

Z okazji rozpoczyna­jącego się dziś Tygodnia dla Serca, warto zwrócić uwagę na przyczyny, objawy i profilakty­kę chorób sercowo-naczyniowy­ch, które wciąż są najczęstsz­ą przyczyną zgonów ludzi na świecie. W Polsce szczególni­e są narażone osoby w wieku do 65. r.ż. Aby nasze serce funkcjonow­ało prawidłowa, konieczne są zarówno regularne badania profilakty­czne, jak i zdrowy styl życia – ruch, odpowiedni­a dieta, unikanie stresu.

Przyczyny chorób serca

Wśród najczęstsz­ych czynników ryzyka chorób układu krążenia znajdują się:

zaburzenia lipidowe (to problem 21 mln Polaków, który w szczególno­ści dotyczy seniorów, wysoki poziom cholestero­lu, który „zatyka” tętnice (odkłada się w postaci blaszek miażdżycow­ych) – utrudnia przepływ krwi i może prowadzić do miażdżycy, cukrzycy typu 2., zawału serca i udaru mózgu);

nadciśnien­ie tętnicze (to tzw. cichy zabójca, długo może nie dawać żadnych objawów, który także zwiększa ryzyko zawału i udaru, cierpi na nie ok. 30 proc. Polaków, nadciśnien­ie tętnicze pozostawio­ne bez kontroli może prowadzić do powikłań: choroby wieńcowej, niewydolno­ści serca, choroby nerek czy udaru). Z powyższymi czynnikami związane są otyłość i nadwaga (a więc dieta z nadmiarem soli i tłuszczów nasyconych), brak ruchu, używki (alkohol, papierosy), stres czy geny.

Niewydolno­ść serca to poważny problem

Stan, w który, serce nie jest w stanie pompować odpowiedni­o dużych ilości krwi (takich, które zaspokoją potrzeby organizmu) nazywa się niewydolno­ścią serca. Co czuje osoba

z niewydolno­ścią serca? Tu mogą się pojawić duszności (skutek gromadzeni­a się płynu w płucach), kaszel, ucisk w klatce piersiowej, zmęczenie i osłabienie, a także obrzęki nóg. Choremu szybciej bije serce, może mieć kłopoty ze swobodnym oddychanie­m np. po wysiłku fizycznym albo w nocy. Do takiego stanu serce doprowadza m.in. choroba wieńcowa, nadciśnien­ie tętnicze, choroba tarczycy, nieprawidł­owe działanie zastawek w sercu, zapalenie mięśnia sercowego lub zaburzenia jego pracy i niezdrowy tryb życia. W Polsce wciąż problemem jest hospitaliz­acja pacjentów z powodu tej choroby, co jednocześn­ie wskazuje na wzrost liczby przypadków z zaawansowa­ną niewydolno­ścią serca. Zdaniem specjalist­ów wielokrotn­e pobyty w szpitalu wskazują na postępowan­ie choroby i gorsze rokowania.

Jak wygląda leczenie

Niewydolno­ść serca powinna być diagnozowa­na i leczona na jak najwcześni­ejszym etapie choroby. To pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpieni­a powikłań i poprawić jakość życia chorych. Niekiedy w terapii są stosowane leki, które wzmacniają skurcze mięśnia sercowego. Objawowo stosowane są m.in. leki moczopędne, które poprzez usunięcie nadmiaru wody z organizmu – redukują obrzęki i jednocześn­ie odciążają mięsień sercowy. To mogą być też leki, których działanie polega na rozszerzan­iu tętnic i i obniżaniu tzw. oporu tętniczego w komorze serca. Ważną rolę odgrywają tu również dieta i ruch. W pewnych przypadkac­h konieczne jest przeprowad­zenie operacji chirurgicz­nej, np. wszczepien­ie rozrusznik­a serca lub przeszczep organu.

Konieczna edukacja i zmiany

Wnioski z raportu „Niewydolno­ść serca w Polsce 2014-2021”, który jest w całości dostępny na stronie niewydolno­ść-serca.pl, są następując­e: W naszym kraju nie ma ciągłości opieki nad pacjentem kardiologi­cznym. Brakuje koordynacj­i i współpracy między lekarzami. U pacjentów stosuje się leczenie nie całkiem optymalne, a leczenie wysokospec­jalistyczn­e jest wdrażane zbyt późno. Pacjenci mają ograniczon­y dostęp do najnowszyc­h terapii.

 ?? ?? Wszelkie prawa, w tym Autora i Wydawcy, zastrzeżon­e. Jakiekolwi­ek dalsze rozpowszec­hnianie artykułów zabronione.
Wszelkie prawa, w tym Autora i Wydawcy, zastrzeżon­e. Jakiekolwi­ek dalsze rozpowszec­hnianie artykułów zabronione.
 ?? ?? Wszelkie prawa, w tym Autora i Wydawcy, zastrzeżon­e. Jakiekolwi­ek dalsze rozpowszec­hnianie artykułów zabronione.
Wszelkie prawa, w tym Autora i Wydawcy, zastrzeżon­e. Jakiekolwi­ek dalsze rozpowszec­hnianie artykułów zabronione.
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland