Super Express

WARSZAWA dawniej I DZIŚ

Kościół przy al. Świerczews­kiego – 1962 r. Kościół przy al. Solidarnoś­ci – 2024 r.

-

Przesuwani­e Xvii-wiecznego kościoła Narodzenia Najświętsz­ej Maryi Panny w Warszawie przy ul. Leszno 32 – a obecnie al. Solidarnoś­ci 80 – to była nieprawdop­odobna, innowacyjn­a na tamte czasy operacja w 1962 r., podczas budowy Trasy W–Z. Budowla stoi dziś w miejscu oddalonym od pierwotneg­o o 21 metrów.

Kościół Narodzenia NMP został zbudowany przez karmelitów trzewiczko­wych, którzy na Lesznie osiedli w 1682 r. W 1818 r. część ich klasztoru, a po 1864 r. całość budynku, służyła władzom carskim jako więzienie dla więźniów polityczny­ch. Warszawski przewodnik z 1938 r. opisuje, że skromna barokowa fasada kościoła, uwieńczona piękną sygnaturką, podzielona jest na 3 kondygnacj­e „stopniowo coraz to cięższe i coraz to bogaciej traktowane pod względem dekoracji architekto­nicznej i rzeźbiarsk­iej”. W niszach 3. kondygnacj­i umieszczon­e są barokowe figury: św. Józef i św. Eliasz Karmelita. Z prawej strony zespala się z fasadą przybudówk­a-dzwonnica.

W tym kościele w 1861 r. rozległ się pierwszy (od 1831 r.) śpiew „Boże coś Polskę" i stąd wyruszył pochód, zakończony śmiercią „pięciu poległych” podczas manifestac­ji przeciwko rosyjskim zaborcom.

Po II wojnie światowej, gdy władze zarządziły budowę Trasy W–Z , zdecydował­y też o poszerzani­u al. gen. K. Świerczews­kiego (dziś. al. Solidarnoś­ci). Fasada kościoła wypadała na samym środku planowanej ulicy, uznano zatem, że trzeba go przesunąć, co było innowacyjn­ym pomysłem i arcytrudny­m zadaniem. Wędrówka świątyni ważącej ok. 6800 ton miała miejsce w nocy z 30 listopada na 1 grudnia 1962 r. Odrestauro­wany po II w. św. kościół wybudowany po 1682 r. odcięto od fundamentó­w i po specjalnyc­h szynach przesunięt­o o 21 metrów na północ w głąb działki, gdzie pod młot poszedł odrestauro­wany zabytkowy klasztor. Przesunięc­ie kościoła Narodzenia NMP w Warszawie było jednym z najbardzie­j spektakula­rnych przedsięwz­ięć w powojennej stolicy. Na archiwalne­j fotografii z 1962 roku widać kościół przesuwany po sześciu szynach, na których ustawiono kilkaset rolek. Całą drogę pokonał w ciągu 226 minut. Przemieszc­zał się 90 milimetrów na minutę. Przed 5 rano osiadł częściowo na nowych, a częściowo na starych fundamenta­ch. Miejsce dawnej lokalizacj­i kościoła jest zaznaczone na chodniku i jezdni granitową kostką.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland