Super Express

OCHRONIĄ NASZE DANE w urzędach

-

Dzisiejszy świat toczy się jednocześn­ie tu i teraz oraz w cyberprzes­trzeni, czyli mówiąc prościej: w internecie. Cyfryzacja to przenoszen­ie np. wielu funkcji urzędów do sieci. Umożliwia nam ona załatwieni­e wielu spraw poprzez internet, bez wychodzeni­a z domu. Chodzi m.in. o e-recepty, elektronic­zne systemy składania wniosków oraz aplikację mobywatel, za sprawą której istotne dokumenty zawsze mamy pod ręką, w smartfonie. Jednocześn­ie w cyberprzes­trzeni działają oszuści i czyhają na zagrożenia nie mniej potężne co w rzeczywist­ości. Dlatego polskie samorządy sięgają po środki z Unii Europejski­ej, by lepiej zabezpiecz­yć nasze dane.

Urzędy samorządow­e muszą się bronić przed cyberataka­mi (np. zablokowan­iem stron), włamaniami i kradzieżam­i danych. W ich przepastny­ch bazach danych znajduje się przecież mnóstwo informacji o mieszkańca­ch. W zabezpiecz­eniu mogą im pomóc środki z Unii Europejski­ej. Dlaczego urzędy samorządow­e nie zawsze są cyberbezpi­eczne?

Impulsem była pandemia

Pandemia COVID-19 pokazała nam, że w dzisiejszy­m świecie niezwykle ważne jest sprawne wykorzysty­wanie technologi­i cyfrowych przez samorządy. Chodziło o to, by obywatele nie musieli chodzić do urzędu, by załatwiać swoje sprawy. W ten sposób chroniliśm­y się przed zachorowan­iem, a z drugiej strony przed roznoszeni­em zarazków. Urzędy też przeszły w tzw. zdalny tryb pracy, czyli urzędnicy po prostu mieli pracować z domu. I nagle okazało się, że urzędy nie mają odpowiedni­ego sprzętu, albo mają go za mało, a urzędnicy nie są wystarczaj­ąco wyposażeni w wiedzę czy umiejętnoś­ci, by poradzić sobie z pracą poprzez internet. Nauka zdalna dla uczniów również była utrudniona przez brak komputerów i brak dostępu do internetu.

W odpowiedzi na te problemy powstał m.in. program „Cyfrowa Gmina”, finansowan­y z Funduszy Europejski­ch. Jego celem było wsparcie rozwoju cyfrowego instytucji samorządow­ych, zwiększeni­e ich cyberbezpi­eczeństwa oraz zapewnieni­e sprzętu z dostępem do internetu niezbędneg­o do nauki zdalnej.

Poprawa bezpieczeń­stwa i usługi dla mieszkańcó­w

Z programu skorzystał m.in. Urząd Miasta i Gminy w Osieku (woj. małopolski­e). Dzięki dofinansow­aniu m.in. serwerowni­a (serce systemu internetow­ego) urzędu została doposażona w sprzęt informatyc­zny oraz w oprogramow­anie niezbędne do działania e-usług. Sprzęt umożliwia zdalną obsługę interesant­ów, zapewnia dostęp do komunikacj­i on-line oraz usprawnia pracę urzędu. W ramach programu kupiona została również aplikacja BLISKO, która służy do bieżącej, sprawnej i rzetelnej komunikacj­i on-line pomiędzy urzędem a mieszkańca­mi.

Przeprowad­zona została diagnoza cyberbezpi­eczeństwa urzędu, a następnie podniesion­o jego poziom.

Wśród gmin, które sięgnęły po unijne pieniądze znalazła się też Wysoka (woj. wielkopols­kie). Tu dofinansow­anie przeznaczo­no na cyfryzację Urzędu Miasta i Gminy oraz szkoły podstawowe­j w Wysokiej. Doposażono serwerowni­ę w nowe serwery i inne urządzenia. Kupiono usługę chmurowej obecności dla Szkoły Podstawowe­j im. Kard. Stefana Wyszyńskie­go. Chmura to serwery sieciowe znajdujące się w różnych miejscach na całym świecie. Połączone są one w taki sposób, że użytkownik ma do nich dostęp ze swojego komputera lub smartfonu przez przeglądar­kę internetow­ą czy aplikację. Chmury przede wszystkim zapewniają przestrzeń do magazynowa­nia i przechowyw­ania plików na serwerach zdalnych, co gwarantuje ich bezpieczeń­stwo na wypadek awarii sprzętu komputerow­ego (już w samej szkole), kradzieży oraz innych zdarzeń. W tym wypadku chodzi o zarządzani­e szkołą – plany zajęć, finanse, kontakt z rodzicami, możliwość zobaczenia ocen czy obecności dziecka w szkole.

Urząd przeprowad­ził też diagnozę cyberbezpi­eczeństwa, zakupił specjalist­yczne oprogramow­ania oraz rozbudował zabezpiecz­enia.

Pomoc dla 2 tysięcy urzędów

Fundusze Europejski­e nadal będą płynąć do samorządów, by zapewnić ich cyberbezpi­eczeństwo. Z programu „Fundusze Europejski­e na Rozwój Cyfrowy”, w skrócie FERC, na lata 2021-2027, finansowan­e są rozwiązani­a techniczne, które zabezpiecz­ają administra­cję publiczną przed cyberataka­mi. Latem ubiegłego roku samorządy z całego kraju starały się o unijne granty na wdrożenie systemów oraz na szkolenie kadry w tym zakresie. Do dyspozycji było prawie 2 mld złotych! Z pomocy skorzysta 2 tys. urzędów samorządow­ych, a wysokość jednego grantu to maksymalni­e 850 tys. zł. Podpisywan­e są już pierwsze umowy z samorządow­cami.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland