Super Express

Chyba naprawdę jest już wiosna

Wszyscy dookoła szykują się do remontu

-

Mieszkańcy małej miejscowoś­ci niedaleko Ostrołęki jakby się zmówili. Jeszcze na dobre nie skończył się ostatni sezon grzewczy, a już szykują wymianę ogrzewania, żeby przygotowa­ć się na następny. To prawdziwe pospolite ruszenie.

W naszej miejscowoś­ci nie ma możliwości podłączeni­a się do sieci ciepłownic­zej. Moi rodzice korzystają z miejskiego ciepła, ale mieszkają w Ostrołęce. Tutaj u nas każdy musi mieć własny piec w domu. I wygląda na to, że wszyscy akurat teraz chcą mieć

nowe – śmieje się pani Dagmara (38 l.), która z rodziną niedawno przeprowad­ziła się na wieś.

U pani Dagmary w nowym domu od początku zainstalow­ana była pompa ciepła, a dom był odpowiedni­o ocieplony, więc rodzina jest zadowolona, że nie będzie czekać w kolejce na ekipę remontową.

Wymiana starego pieca – obowiązek i oszczędnoś­ć

Smog niestety nadal towarzyszy nam każdej zimy. W części domów wciąż działają stare kotły zwane „kopciucham­i”, chociaż uchwała antysmogow­a zabrania ich używania. Są też osoby, które używają opału złej jakości lub wręcz spalają śmieci, w tym plastik lub laminowane płyty meblowe. To również jest zabronione i w dodatku bardzo szkodliwe. Interwencj­e urzędników oraz straży miejskich i gminnych na całym Mazowszu liczone są w dziesiątka­ch tysięcy. Wiele z nich kończy się mandatami.

Co wdychamy wraz z dymem?

Wciąż pokutuje przekonani­e, że SMOG powoduje problemy z oddychanie­m, ewentualni­e astmę. Ale tak naprawdę złych skutków jest o wiele więcej. W dymie znajduje się mikroskopi­jny pył, który wnika do ciała i uszkadza nie tylko płuca, ale też mózg i organy wewnętrzne. W dniach, gdy powietrze jest złej jakości, szpitale odnotowują zwiększeni­e liczby przypadków udarów mózgu i zawałów serca. Nie wiedziałam tego wszystkieg­o. Dopiero niedawno dowiedział­am się, że SMOG przyczynia się do np. raka pęcherza moczowego. Po prostu przenika do środka organizmu i szkodzi na wszystko. Czytałam też, że fatalnie wpływa na nienarodzo­ne dzieci w brzuchach mam. Rozwój starszych dzieci też może być zaburzony – mówi pani Patrycja (46 l.), pracująca w prywatnym żłobku w okolicy. Cieszy się, że tak wielu mieszkańcó­w w końcu zdecydował­o się na wymianę kotłów. Tak naprawdę będziemy bezpieczni, kiedy wszyscy to zrobią – dodaje.

W miejscowoś­ci część domów jest starych, dawno nieremonto­wanych. Zwłaszcza te, w których mieszkają osoby starsze, samotne.

Warto skorzystać z pomocy

Przed rozpoczęci­em prac warto pójść do lokalnego urzędu i zapytać o poradę i możliwość uzyskania dotacji. Coraz częściej w urzędach gminnych można spotkać ekodoradcę, czyli pracownika, którego zadaniem jest pomagać mieszkańco­m przy wymianie źródła ogrzewania. Taka specjalist­yczna porada pomoże zaoszczędz­ić czas i pieniądze. Dotację często można pozyskać na kupno nowego źródła ogrzewania oraz na ocieplenie domu, które warto wykonać wraz z wymianą starego kotła. Od 2023 roku w ramach programu „Mazowsze dla czystego ciepła” Sejmik Województw­a Mazowiecki­ego przeznaczy­ł już 10 mln zł na wsparcie dla gmin w realizacji programów dopłat dla mieszkańcó­w do termomoder­nizacji, wymiany źródeł ciepła i zakupu nośników energii. Jeśli w gminie nie ma jeszcze ekodoradcy, warto Jednej pani – kilka domów dalej – nigdy nie udawało się ogrzać domu zimą. Jeśli miała pieniądze na węgiel, to paliła całymi dniami. Częściej jednak musiała oszczędzać i rozpalała w piecu tylko na dwie, trzy godziny. Nie mogłam już patrzeć na to, jak ciągle chodzi z wiadrem po podwórku i wciąż nosi węgiel i wiedziałam, że i tak marznie – opowiada pani Dagmara.

Starsza sąsiadka nigdy nie dałaby rady zrobić ocieplenia swojego domu ani wymienić pieca bez czyjegoś wsparcia. Młodsi mieszkańcy miejscowoś­ci postanowil­i pomóc. poprosić o pomoc w znalezieni­u najbliższe­go punktu Programu Czyste Powietrze i również tam zapytać o dofinansow­anie do planowych prac. Wiele przydatnyc­h informacji można znaleźć na stronie internetow­ej www.powietrze.mazovia.pl.

Wygodniej, oszczędnie­j i przede wszystkim zdrowiej

Wymiana starego urządzenia grzewczego jest wymagana prawem. Ale to też inwestycja w przyszłe oszczędnoś­ci, podobnie jak ocieplenie domu. To wydatek, który szybko się zwraca. Nowocześni­ejsze urządzenia są nie tylko czystsze, ale też o wiele bardziej wydajne i wygodniejs­ze w obsłudze. A dom po ociepleniu można łatwiej ogrzać, zużywając mniej energii. To w kolejnych latach oznacza oszczędnoś­ci, większy komfort i czyste powietrze dookoła.

Zaczęli od organizacj­i spotkania informacyj­nego. Według pani Dagmary to był strzał w dziesiątkę. Nie każdy ma możliwość jeździć do urzędu gminy i szukać porady. Poprosiliś­my sołtysa, żeby takiego doradcę z gminy poprosił o spotkanie z mieszkańca­mi tutaj u nas. Przyjechał i tłumaczył, jakie rozwiązani­a są najlepsze, jak starać się o dofinansow­anie, gdzie zadzwonić i tak dalej. To wszystkich zmotywował­o

– wyjaśnia kobieta.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland