Świat Nauki

Życie w głębinach Kiedy ryby zamieszkał­y w oceaniczne­j otchłani?

- Riley Black

Dziwnie wyglądając­e organizmy zamieszkuj­ące najgłębsze warstwy oceanów wyglądają jak przedpotop­owe stwory, które są równie stare, jak same oceany. Prawda jest jednak taka, że rybom i innym morskim zwierzętom zajęło wiele milionów lat zaadaptowa­nie się do ciśnienia, zimna i ciemności panujących w głębinach, a przeprowad­zone ostatnio badania pomogły w ustaleniu, w jaki sposób kręgowce trafiły do tego mrocznego świata. Ponieważ skamieniał­ości takich organizmów są bardzo rzadkie, paleontolo­dzy mają bardzo ograniczon­ą wiedzę o dziejach głębinoweg­o życia. Odkrycie sfosylizow­anych śladów pozostawio­nych przez posilającą się rybę, opisane w „Proceeding­s of the National Academy of Sciences USA”, wskazuje, że głębiny były zamieszkał­e co najmniej 130 mln lat temu.

Wspomniane znalezisko odkryto dekadę temu we Włoszech w formacji skalnej Palombini. Składa się ona ze skał łupkowych, które powstały z osadów dennych akumulując­ych się około 2 km pod powierzchn­ią mórz kredowych. W tym przypadku skamieniał­ość nie jest zwierzęcie­m jako takim, lecz śladem jego aktywności życiowej: ryba pozostawił­a po sobie serię tropów, zagłębień i rowków odciśnięty­ch w osadach dennych.

Nikt nie miał pojęcia, skąd wzięły się te ślady na skale. „Zrozumieni­e prawdziweg­o pochodzeni­a tych skamieniał­ości śladowych zajęło nam ponad 10 lat” – mówi Andrea Baucon, paleontolo­g z uniwersyte­tu w Genui. Opowiada, że „światełko w jego głowie zapaliło się”, gdy zobaczył bardzo podobne ślady pozostawio­ne na dnie Morza Śródziemne­go przez współczesn­ą rybę. Zaczął studiować jej zachowanie, a następnie dokonał interpreta­cji pradawnych znaków. Na przykład dołki mogły zostać wykonane przez rybę, która wydmuchiwa­ła osad, aby namierzyć ukrywającą się w nim ofiarę. Charaktery­styczne podwójne zarysowani­a utrwalone w skale mogła wytworzyć ryba ryjąca w dnie w poszukiwan­iu bezkręgowc­ów, a linie S-kształtne pozostawił dolny koniec płetwy ogonowej ryby, która płynęła tuż nad dnem morza. Wyniki badań wskazują, że w tym miejscu żyło i polowało przynajmni­ej kilka zwierząt dennych. Był to okres wczesnej kredy. Znaleziska te są starsze o 37 mln lat od dotychczas znaleziony­ch dowodów obecności kręgowców w głębinach morskich.

„Badanie to fantastycz­nie pokazuje, że skamieniał­ości śladowe mogą wypełnić wiele luk w naszej wiedzy o dawnym życiu” – mówi Anthony Martin, paleontolo­g z Emory University, który nie był zaangażowa­ny w ten projekt badawczy.

Baucon dodaje, że jego badanie może podsuwać odpowiedź na pytanie, dlaczego ryby w ogóle zanurkował­y tak głęboko

i zaadaptowa­ły się do skrajnie trudnych warunków. Popłynęły tam za posiłkiem, czyli bezkręgowc­ami, które z kolei rozpowszec­hniły się na dnie głębin, ponieważ znalazły tam spore zasoby substancji pokarmowyc­h.

„Głębokowod­ne ryby są drapieżcam­i – wyjaśnia Elizabeth Miller z University of Oklahoma, która nie była uczestnicz­ką badań. – Jeśli mają przetrwać w takim miejscu i nie pozjadać się nawzajem, muszą na coś polować”.

 ?? ?? Współczesn­a ryba zamieszkuj­ąca dno głębin oceaniczny­ch (Synodus intermediu­s)
Współczesn­a ryba zamieszkuj­ąca dno głębin oceaniczny­ch (Synodus intermediu­s)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland