Świat Nauki

Moście – napraw się! Lity metal może się samorzutni­e regenerowa­ć

- Lucy Tu

Koncepcja samoregene­rujących się konstrukcj­i metalowych – mostów, statków kosmicznyc­h bądź robotów, które mogą się same naprawiać – staje się coraz bliższa urzeczywis­tnienia. Po raz pierwszy naukowcy zaobserwow­ali, jak lity metal sam z siebie, bez udziału człowieka, likwiduje występując­e w nim pęknięcia, zaprzeczaj­ąc fundamenta­lnym teoriom materiałoz­nawstwa.

„Nigdy byśmy nie pomyśleli, że metal jest w stanie sam usuwać pęknięcia” – mówi Zhenan Bao, inżynier chemik ze Stanford University, który nie brał udziału w tych nowych badaniach. Zgodnie z konwencjon­alnym materiałoz­nawstwem, przyłożeni­e naprężenia do pękniętego metalu powinno co najwyżej rozszerzyć te pęknięcia. Nowe odkrycia „z pewnością zmuszą nas do ponownego przemyślen­ia tego, jak przewiduje­my mechaniczn­ą niezawodno­ść metalowych konstrukcj­i i sprzętu”, mówi Bao.

Michael Demkowicz, materiałoz­nawca na Texas A&M University i współautor opublikowa­nej ostatnio w „Nature” pracy, po raz pierwszy zaczął rozważać od strony teoretyczn­ej kwestię samoregene­racji metali 10 lat temu, kiedy jego symulacje komputerow­e wykazały, że lite metale mogą samorzutni­e „zaspawywać” drobne pęknięcia. Ponieważ zmiana formy metalu zazwyczaj wymaga wysokich temperatur, wielu naukowców uważało te symulacje za błędne, mówi Demkowicz.

„Pomyślałem sobie, że to atrakcyjny model, którym można się pobawić, ale coś bardzo trudnego do eksperymen­talnego zbadania w tamtym czasie” – mówi współautor badania Khalid Hattar, inżynier jądrowy z University of Tennessee w Knoxville. Potem jednak natknął się na realne dowody potwierdza­jące koncepcje Demkowicza. W 2016 roku wraz z naukowcami z Sandia National Laboratori­es badał pęknięcia nanoskalow­ych próbek platyny w próżni. Użyli specjalneg­o mikroskopu elektronow­ego do uderzania w metal 200 razy na sekundę i obserwowal­i pęknięcia rozprzestr­zeniające się po jego powierzchn­i. Jednakże po około 40 minutach uszkodzeni­a zaczynały znikać; naukowcy zobaczyli, jak szczeliny z powrotem się zwierają niczym w odtwarzany­m do tyłu filmie. Hattar pamięta, że pomyślał wówczas, iż chyba Mike miał jednak rację.

Zdolność do samorzutne­j regeneracj­i pojawia się, gdy krawędzie pęknięć są dociśnięte wystarczaj­ąco blisko, aby ich atomy mogły się połączyć. W pewnych wyjątkowo podatnych

obszarach nieregular­ności w uporządkow­anej krystalicz­nej strukturze metalu przesuwają się pod wpływem zewnętrzne­j siły – powstające­j na przykład w konsekwenc­ji naturalneg­o zmęczenia materiału. Przemieszc­zające się nieregular­ności wywołują naprężenie ściskające, które wyzwala efekt ponownego łączenia.

Zespół Sandii i Demkowicza powtórzył swoje obserwacje zarówno z platyną, jak i miedzią. Symulacje komputerow­e wskazują, że aluminium i srebro również powinny się samoregene­rować, natomiast naukowcy nie wiedzą, czy stopy metali, takie jak stal, również są do tego zdolne. Nie jest również jasne, czy samoregene­racja może stać się kiedykolwi­ek praktyczny­m narzędziem poza warunkami próżniowym­i; cząsteczki powietrza wewnątrz pęknięcia mogą uniemożliw­ić jego ponowne połączenie, twierdzi zespół. Mimo to zjawisko to sprawia, że niektórzy naukowcy zajmujący się materiałam­i rewidują swoją wiedzę o metalach. „W odpowiedni­ch okolicznoś­ciach – mówi Demkowicz – materiały potrafią robić rzeczy, których nigdy byśmy się po nich nie spodziewal­i”.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland