NA ROWER ZIMĄ... Z TELEFONEM

Warszawski Triathlon Zimowy - - News -

SMOG, NISKIE TEMPERATURY... DZIĘKI NOWOCZESNEJ TECHNOLOGII MOŻEMY USTRZEC SIĘ PRZED NIESPODZIANKAMI, JAKIE „OFERUJE” NAM ZIMA

Osmogu w ostatnich tygodniach zrobiło się głośno, głównie dzięki miejscowościom z południa Polski, w których bite były kolejne rekordy zanieczyszczonego powietrza. Ale czy przez większe występowanie PM10 i PM2,5 powinniśmy całą zimę przeleżeć w bezruchu?

SMOG

Niestety, Polska to kraj w którym w czasie zimy wielokrotnie przekraczane są normy PM10, PM 2,5, czy benzo(a)pirenu. Przekroczone normy oznaczają jedno: przebywanie na dworze wcale nie sprzyja zdrowiu, wręcz zaleca się w tym czasie unikania wdychania trującego powietrza. Polska pod tym względem jest trucicielem i tak dla przykładu (za krakowskialarmsmogowy.pl) średnioroczne stężenie benzo(a)pirenu w Krakowie wynosi 10,2 ng/m3. 1ng/m3 to wartość uznana przez WHO za bezpieczną. Dla porównania w Berlinie wynosi 0,7ng/m3, w Barcelonie 0,13ng/ m3, a w Londynie <0,001ng/m3. Jak się bronić przed trucizną? Pomocne mogą być aplikacje wskazujące zanieczyszczenia powietrza, pobierające dane z wybranych przez nas stacji. Liczba aplikacji pokazujących jakość powietrza, jest niewielka, sporo z nich skupia się na samym Krakowie, jednak jest parę aplikacji, dzięki którym możemy przeglądać dane z całej Polski (czy to poprzez mapę, czy z wybranych przez nas stacji). Przeglądając dane z urządzeń pomiarowych będziemy w łatwy sposób zweryfikować, czy uprawianie sportu na wolnym powietrzu będzie zdrowe. Warto zwrócić przede wszystkim uwagę na dwie rzeczy: po pierwsze liczba dni w których normy są przekraczane, nie trwa całą zimę. A po drugie: najczęście najczystsze powietrze jest z samego rana, nim mieszkańcy zaczynają palić w piecach. Na jakie aplikacje na system Android warto zwrócić uwagę?

"JAKOŚĆ POWIETRZA W POLSCE"

To w pełni bezpłatna oficjalna aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W przeciwieństwie do wymienianych niżej, nie ma możliwości dodania do ulubionych interesujących stacji (co w praktyce oznacza każdorazowe wyszukiwanie stacji). Jednakże również w przeciwieństwie do powyższych aplikacji, może pokazywać wykresy z danymi do trzech trzech dni wstecz. Aplikacja posiada wygodną mapę na której możemy przeglądać wyniki Od lewej: dwa zrzuty ekranu z aplikacji „Zanieczyszczenie powietrza”, po prawej od góry „Smog smok” i „Jakość powietrza w Polsce”. pomiarów z okolicznych stacji. Jej wadą bez wątpienia jest waga: ponad 30MB.

"ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA"

To bezpłatna aplikacja z ogromem stacji pomiarowych WIOŚ / GIOŚ z całej Polski. Dodatkowo aplikacja zawiera mapę ogólnopolską, dzięki, której można sprawdzić stan w całym kraju. Aplikacja wyświetla stan bieżący PM10, PM2,5, a także jeśli stacja wykonuje pomiar: NO2, SO2, CO, O3, C6H6 (benzen). Dodatkowo posiada możliwość rozszerzenia o płatne opcje jak kolory, automatyczne odświeżanie, więcej map, dodatkowe usprawnienia. Aplikacja jest bardzo lekka, waży zaledwie ok 5MB. Co ciekawe, działa na urządzeniach posiadających Android 2.3 i nowszy.

"SMOKSMOG (POLSKA POŁUDNIOWA)"

W pełni bezpłatna aplikacja, niestety na chwilę obecną możemy przeglądać dane tylko ze stacji ulokowanych na południu Polski. Autorzy jednak informują, że umieszczenie stacji z całej Polski jest dla nich priorytetem. Aplikacja również jest lekka, waży ok 4MB, Android od 4.1

"KANAREK - JAKOŚĆ POWIETRZA"

Dobrze przyjęta przez społeczność nowa aplikacja. Program wykorzystuje dane z serwisu www. powietrze.gios.gov.pl (Główny Inspektorat Ochrony Środowiska) które to są udostępnione z ~1h opóźnieniem (występują również większe opóźnienia). Aktualnie Kanarek prowadzi monitoring ponad 150 stacji pomiaru jakości powietrza.

JAK TO DZIAŁA?

Wyżej wymienione aplikacje wykorzystują dane GIOŚ, dlatego w przypadku dużego zainteresowania, istnieje możliwość, że dane nie będą w staie się wczytywać do programów. Warto o tym pamiętać, że nie zawsze winą autorów jest to, że aplikacja nie działa.

NIE TYLKO SMOG

Oprócz aplikacji informujących o smogu warto zainstalować aplikacje korzystających z Regionalnego Systemu Ostrzegania. System ten informuje nie tylko o smogu, ale również m.in. o niebezpiecznych warunkach meteorologicznych, czy hydrologicznych.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.