RODZAJE SKARPETEK DO BIEGANIA

Warszawski Triathlon Zimowy - - News -

MNÓSTWO CZY WIECIE, ŻE SĄ 3 ROZMIARY SKARPET DO BIEGANIA? NIE CHODZI O ICH DŁUGOŚĆ, BO TUTAJ TO ROZMIARÓW JEST

Chodzi o ich grubość. I to grubość w jednym konkretnie miejscu, tzn. na spodniej stronie stopy, wokół pięty i wokół palców. Oprócz rozmiaru mierzonego grubością, jest jeszcze zasadniczo wybór 3 rodzajów materiału: bawełna, wełna i syntetyki. Czy jest jeden idealny rodzaj skarpet? Niestety nie. Ale postaramy się Wam to trochę poukładać w głowach.

RODZAJ MATERIAŁU.

Kupuj tylko skarpety z materiału odprowadzającego pot. UWAGA! Bawełna nie odprowadza potu; bawełna nasiąka potem. A więc bawełna zdecydowanie odpada i pozostaje wybór tylko między wełną lub syntetykiem. Nowoczesne syntetyki są zdecydowanie godne polecenia. Stopa się nie „zapieka”, nie gotuje i pozostaje sucha. Wełna oczywiście też, najlepiej „merino”. A także wszelkie mieszanki wełniano-syntetyczne. Wybór między wełną a syntetykiem to już wybór w/g własnych preferencji, ceny, wzornictwa itd.

GRUBOŚĆ.

W zasadzie można powiedzieć, że są 4 rodzaje grubości: ZERO (czyli bieganie w ogóle bez skarpet), a następnie cienkie (1-2mm grubości), średnie (2-4mm) i grube (powyżej 4 mm). Trzeba przetestować na sobie. Osoby z delikatną skórą stóp powinny na początek spróbować grubszych skarpet. Osoby, które nigdy nie zaznały w swoim życiu odcisków, mogą spróbować cienkich. Tutaj nie chodzi o amortyzację. Chodzi o ochronę wrażliwej skóry stóp i ewentualnie o dostosowanie termiczne (grube na zimną, cienkie na gorącą pogodę). Bieganie „na ZERO” (bez skarpet) odradzamy. Ewentualnie możesz, jeżeli chcesz, spróbować na krótkich dystansach, ale nigdy na dystansach długich (1/2 maraton i więcej). Mało jest rzeczy tak skutecznie nokautujących podczas biegu jak pojawiający się odcisk.

CO JESZCZE MOŻNA DODAĆ?

W sumie to 3 rzeczy: NIE jest naukowo udowodnione, że skarpety kompresyjne „działają”. To bardziej kwestia działania na podświadomość, przyzwyczajenie i indywidualny komfort. Nie ma znaczenia długość skarpety… tzw. „stópki” nie uczynią cię szybszym niż „podkolanówki”,i odwrotnie. Ot… kwestia gustu i „stylówy” Uważaj z rozmiarem - dobrze dopasuj, ale nie idź w za małe, bo dłuższy bieg może pozbawić Cię nawet paznokcia.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.