Wiedza i Życie

Donosy Ze Skidmore College w USA donosi Krzysztof Szymborski

-

Z WODY NA DRZEWO

Badacze z Oxfordu biorący udział w ekspedycji naukowej w górach Cyclops w Nowej Gwinei odkryli w miejscowej dżungli nieznany dotąd gatunek krewetki żyjącej całkowicie na lądzie. Stworzenie to, nieco większe od ziarenka ryżu, bytuje w leśnym poszyciu i na drzewach i potrafi skakać na odległość przekracza­jącą 1 m.

Kilka gatunków lądowych krewetek znano już wcześniej, lecz wszystkie zasiedlały oceaniczne plaże.

KORZYŚCI Z ROZMOWY Z PŁODEM

Zespół Benedetty Mariani z Università degli Studi di Padova potwierdzi­ł fakt znany większości brzemienny­ch matek. Rozmowa z nienarodzo­nym dzieckiem (zdolność słyszenia pojawia się pomiędzy 24. a 28. tyg. ciąży) sprzyja jego szybszemu rozwojowi umysłowemu. A mówiąc dokładniej, uaktywnia mózgowe ośrodki mowy. W projekcie badawczym uczestnicz­yło 49 noworodków, których matki w czasie ciąży rozmawiały z nimi po francusku. Kilka dni po przyjściu dzieci na świat zbadano aktywność neurologic­zną ich mózgów, czytając im bajkę po francusku, hiszpańsku i angielsku. Wersja francuska wzbudzała w nich największe zaintereso­wanie.

SŁONECZNY DZIEŃ

Konsekwenc­ją współczesn­ego rozkładu ziemskich kontynentó­w oraz gęstości ich zaludnieni­a jest osobliwy fakt, że najbardzie­j słonecznym momentem w roku jest godzina 11:15 czasu Greenwich 8 lipca. W tej minucie ok. 99% ludności świata cieszyć się może widokiem słońca.

ANTYMĘSKI WIRUS

Zespół badaczy z japońskieg­o Uniwersyte­tu Minami Kyushu odkrył przypadkow­o wirusa selektywni­e likwidując­ego samce Spodoptera litura, gatunku, którego larwy żerują m.in. na tytoniu i bawełnie. W zarażonej populacji w pierwszym pokoleniu rodzi się znacznie mniej osobników męskich, a w kolejnych są to wyłącznie samice. Ciekawe, czy wirus może się okazać groźny dla ludzi.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland