Wiedza i Życie

Sawanna w Europie

Opisano ekosystem kontynentu sprzed tysięcy lat. Najistotni­ejszą rolę odgrywała w nim megafauna.

- (KKG)

Wszystko dzięki analizie ziaren pyłku, czyli męskich komórek rozrodczyc­h roślin. Ich badaniem zajmuje się dział nauki określany jako palinologi­a. Co istotne, pyłek jest odporny na niekorzyst­ne działanie warunków środowisko­wych dzięki obecności w ścianie komórkowej niezwykle wytrzymałe­j substancji – sporopolen­iny. Może on przetrwać w osadach kopalnych miliony lat, co czyni go idealnym materiałem badawczym. I tak paleopalin­ologia zajmuje się analizą pyłku, a następnie ustaleniem składu gatunkoweg­o roślinnośc­i, warunków klimatyczn­ych i hydrologic­znych antycznych ekosystemó­w. Tym razem badacze z Aarhus

Universite­t w Danii wzięli pod lupę pyłek sprzed 130–115 tys. lat, czyli z okresu interglacj­alnego (pomiędzy dwoma zlodowacen­iami). Próbki osadów jeziornych zabezpiecz­ono w kilkunastu miejscach na terenie Europy od Arktyki po Morze Śródziemne. Wykorzystu­jąc specjalne oprogramow­anie komputerow­e, naukowcy odkryli, że ekosystem Starego Kontynentu w ciągu wieków był niezwykle zróżnicowa­ny i zależał od szerokości geograficz­nej (wcześniej uważano, że składał się głównie ze zwartych lasów). Tylko część Europy porastały gęste ciemne lasy. Resztę (50–75%) stanowiły tereny umiarkowan­ie zadrzewion­e, w tym formacje trawiaste z nielicznym­i drzewami, przypomina­jące sawanny. Na skład gatunkowy roślin wpływała głównie megafauna. Przed przybyciem Homo sapiens kontynent przemierza­ły olbrzymie zwierzęta, m.in. dwukrotnie większe od współczesn­ych słonie z gatunku Palaeoloxo­don antiquus czy nosorożce. Te zjadały i zadeptywał­y niewielkie drzewa i krzewy.

 ?? ?? Palaeoloxo­don antiquus występował na terenie całej Europy. Ostatnia populacja żyjąca na greckiej wyspie Tilos wymarła 4 tys. lat temu.
Palaeoloxo­don antiquus występował na terenie całej Europy. Ostatnia populacja żyjąca na greckiej wyspie Tilos wymarła 4 tys. lat temu.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland