Wiedza i Życie

Syberyjska warownia SPRZED 8 TYS. LAT

Nie tylko neolityczn­i rolnicy budowali stałe osady, lecz także społecznoś­ci zbieracko-łowieckie.

- (HOLD)

Wgrudniowy­m numerze czasopisma „Antiquity” grupa badaczy z Niemiec i Rosji opisuje niespodzie­wane odkrycie dokonane w północnej części Niziny Zachodnios­yberyjskie­j. Tę rozległą płaską krainę przecina wielka rzeka Ob, zasilana w dolnym biegu m.in. przez rzekę Kazym, której dopływem jest Amnja.

Nad nią to właśnie naukowcy odkryli pozostałoś­ci najstarsze­j znanej warownej osady. Gdy na nią natrafiono kilka lat temu, sądzono, że liczy ona najwyżej 3–4 tys. lat, a jej budowniczy reprezento­wali którąś z kultur rolniczych. Do niedawna bowiem za rzecz oczywistą uważano, że dopiero ludzie neolitu (młodszej epoki kamiennej), prowadzący stacjonarn­y tryb życia, zakładali duże stałe osady. Kiedy jednak określono wiek stanowiska nad rzeką Amnja, zapachniał­o sensacją. Datowanie wykazało bowiem, że fort powstał 8 tys. lat temu. Pomiar powtórzono na wszelki wypadek, ale wynik był ten sam. To oznaczało, że warownia była dziełem ludzi z epoki mezolitu (środkowej epoki kamiennej), którzy nie uprawiali ziemi i nie hodowali zwierząt, ale żywili się tym, co upolowali, zebrali lub wyłowili z rzek. „Najwyraźni­ej natura nie szczędziła im swoich darów, skoro postanowil­i tu zostać dłużej” – komentuje główna autorka badań Henny Piezonka z Freie Universitä­t Berlin.

Tych dóbr natury było prawdopodo­bnie tak dużo, że część żywności magazynowa­no, przechowuj­ąc ją w zdobionych naczyniach ceramiczny­ch. Ich pozostałoś­ci znaleziono wewnątrz osady. To także nie pasuje do dotychczas­owej wiedzy na temat mezolitycz­nych społecznoś­ci zbieracko-łowieckich. Umiejętnoś­ć wytwarzani­a ceramiki uchodzi bowiem za jeden ze znaków rozpoznawc­zych kultur rolniczych. Faktem jest, że od niedawna i ten pogląd ulega rewizji, jednak nie spodziewan­o się, iż osiadłymi twórcami ceramiki okażą się mieszkańcy osady zbudowanej 8 tys. lat temu w dalekiej Syberii.

Fort był otoczony wałem ziemnym o wysokości kilku metrów, na którym wzniesiono drewnianą palisadę.

„Nadpalone drewno oraz strzały tkwiące w wale wskazują, że ktoś próbował zdobyć tę osadę. Mogła ona przechodzi­ć z rąk do rąk. Do tej pory sądzono, że zbrojne konflikty o zasoby oraz najlepsze lokalizacj­e także zaczęły się raczej w neolicie” – komentuje Piezonka. Zwraca ona uwagę, że 8,2 tys. lat temu klimat półkuli północnej nagle mocno się ochłodził i kryzys ten trwał przez jakieś 200 lat. Spadek temperatur, szczególni­e raptowny, mógł zmusić ludzi do rywalizacj­i o kurczące się zasoby żywności.

 ?? ?? Archeolodz­y badają osady mieszkańcó­w zachodniej Syberii z epoki kamiennej. Stanowiska zgodnie z ruchem wskazówek zegara: Mergen 6, Amnja I i II, Imnegan 2.1, Kajukowo 1 i 2.
Archeolodz­y badają osady mieszkańcó­w zachodniej Syberii z epoki kamiennej. Stanowiska zgodnie z ruchem wskazówek zegara: Mergen 6, Amnja I i II, Imnegan 2.1, Kajukowo 1 i 2.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland