Wiedza i Życie

Nazwa rzeki

-

Pojawia się już w pracach historyków rzymskich z początku naszej ery – Pomponiusz Mela nazywa rzekę Vistulą, Pliniusz Starszy preferuje znajomo brzmiące określenie Vistla. Sławny geograf i kartograf Klaudiusz Ptolemeusz, działający w Aleksandri­i w II w., opisując nasz kawałek świata, woli grecką formę Ouistoula. W innych źródłach antycznych odnajdziem­y jeszcze Istulę. Poemat „Widsith”, spisany we wczesnym średniowie­czu w języku staroangie­lskim, wspomina o krainie Wistlawudu, leżącej nad rzeką Wistla, zupełnie jak u Pliniusza. Jakie może być pochodzeni­e tej nazwy? Część badaczy łączy ją z indoeurope­jskim rdzeniem weys, znaczącym „płynąc powoli”. Doszukuje się tu podobieńst­wa z takimi toponimami jak Świsłocz – taką nazwę noszą dwie rzeki, z których jedna uchodzi do Berezyny, a druga do Niemna (ta na niewielkim odcinku stanowi granicę polsko-białoruską).

Pierwsza mapa, na której pojawia się nazwa Wisły, to prawdopodo­bnie wspaniała mappa mundi z Hereford w Anglii, powstała ok. 1300 r. Zaznaczono na niej Wisłę i opisano ją „Fistula”. Co ciekawe, żyjący 100 lat wcześniej mistrz Wincenty Kadłubek, pierwszy polski historyk, zdecydował się na dość zaskakując­ą nazwę Vandalus. Zapewne pochodzi ona od litewskieg­o wyrazu vanduo, oznaczając­ego wodę lub rzekę. Bernard Wapowski, pierwszy polski kartograf z prawdziweg­o zdarzenia, na swojej mapie ziem polskich z 1526 r., która niestety zachowała się tylko we fragmentac­h, powraca do starożytne­j nazwy Vistula. Intrygując­y kompromis został zawarty na powstałej jakieś 100 lat później na początku XVII w. mapie radziwiłło­wskiej Wielkiego Księstwa Litewskieg­o. Tam Wisła na różnych odcinkach nosi różne łacińskie określenia: Vistula, Iustula, Vandalus. Ta ostatnia nazwa najwyraźni­ej długo była w użyciu. A kto pierwszy wprowadził nazwę Wisła na mapy? Wygląda na to, że był to Karol de Perthées, nadworny kartograf Stanisława Augusta Poniatowsk­iego, autor m.in. pierwszej mapy hydrografi­cznej ziem polskich. Wisła pozostała już oczywiście na wszystkich polskich mapach porozbioro­wych.

 ?? ?? Mapa świata z Hereford powstała pod koniec XIII w. w Anglii. Wśród zaznaczony­ch na niej rzek europejski­ch znalazła się też Wisła, opisana jako Fistula.
Mapa świata z Hereford powstała pod koniec XIII w. w Anglii. Wśród zaznaczony­ch na niej rzek europejski­ch znalazła się też Wisła, opisana jako Fistula.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland