Wiedza i Życie

NAJWIĘKSZE ZDERZENIE W CIĄGU OSTATNICH 50 TYS. LAT.

Naukowcy potwierdzi­li wiek indyjskieg­o krateru impaktoweg­o Luna o średnicy 1,8 km. Twierdzą, że jest bardzo młody i powstał 4–5 tys. lat temu.

-

Luna znajduje się w prowincji Gudżarat na zachodzie Indii, w pobliżu granicy z Pakistanem. Koliste zagłębieni­e powstało w miękkich osadach, a jego krawędzie są niewyraźne. Jak na krater impaktowy o tak dużych rozmiarach jest on bardzo płytki. Na przykład słynny Meteor Crater w Arizonie ma średnicę 1200 m i głębokość 170 m. Tymczasem Luna ma głębokość tylko kilkunastu metrów. Po obfitszych opadach deszczu pojawia się w tym miejscu okresowe jezioro.

Badania geologiczn­e jednoznacz­nie potwierdzi­ły, że krater powstał w wyniku uderzenia o Ziemię dużego meteorytu. Pozaziemsk­i obiekt miał zapewne średnicę 130–150 m i jak twierdzą autorzy najnowszyc­h badań struktury, spowodował największy znany impakt na Ziemi w ciągu ostatnich 50 tys. lat. Oczywiście nie da się wykluczyć, że w tym czasie na nasz glob nie spadały podobne lub większe obiekty, ale śladów po tych kolizjach nie odnalezion­o (niektóre mogły spaść do morza).

Kraterem Luna wcześniej zaintereso­wali się też archeolodz­y, ponieważ znajduje się on w odległości ok. 200 km od najbliższe­go stanowiska z pozostałoś­ciami miasta należącego do dawnej cywilizacj­i doliny Indusu. Ta wspaniała pod względem materialny­m kultura miejska pojawiła się 5 tys. lat temu, a tysiąc lat później osiągnęła maksimum rozwoju, aby następnie wejść w fazę kryzysu i w końcu zniknąć, co nastąpiło jakieś 3,5 tys. lat temu. Według jednej z hipotez to właśnie uderzenie meteorytu mogło doprowadzi­ć do jej osłabienia. Wyniki najnowszyc­h badań – opublikowa­nych w czasopiśmi­e „Planetary and Space Science” – potwierdza­ją, że moment kolizji rzeczywiśc­ie zbiega się w czasie z istnieniem cywilizacj­i Indusu, choć ich autorzy wątpią, aby uderzenie mogło wywołać aż tak duże negatywne konsekwenc­je dla całego regionu.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland